Vatikán stiahol poštovú známku ku Svetovému dňu mládeže – bola totiž politicky nekorektná! -

Vatikán stiahol poštovú známku ku Svetovému dňu mládeže – bola totiž politicky nekorektná!


22. mája 2023
  Krátke správy

Snaha zapáčiť sa svetu so sebou prináša zvraty plné prekvapenia, pri ktorých sa usilovní cirkevní predstavitelia oddaní novej dobe často so zdesením dozvedia, že napriek všetkej pozitívnej a kreatívnej snahe opäť niekoho urazili. Tak to už v ľavicových revolúciách chodí: ideologickí strážcovia sa nakoniec zamerajú viac na čistky vo vlastných radoch než na boj s nepriateľom, ktorého už na základe „železnej logiky“ evolúcie a pokroku považujú aj tak za porazeného.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Najnovšie sa Vatikán nezavďačil svojou novou známkou, ktorú vydal k príležitosti Svetového dňa mládeže 2023 v portugalskom Lisabone.

Viď: https://www.breakinglatest.news/world/evoke-colonialism-and-the-vatican-withdraws-a-stamp-on-world-youth-day-in-lisbon/

Tá síce obsahuje všetky inkluzívne náležitosti, pápeža Františka aj pestrofarebnú mládež, medzi ktorou nechýba ani dievčatko s dúhovou loptou, avšak táto figurálna kompozícia je zasadená do rámca, ktorý je kópiou lisabonského Pamätníka zámorských objavov. Ergo, ide o nešetrnú propagáciu kolonializmu.

Predtým než sa na Vatikán vysypala záplava hojnosti z rohu kritiky, všetci priznávali, že poštová známka umelca Stefana Morriho je inšpirovaná Pamätníkom zámorských objavov, slávnou skulptúrou nachádzajúcou sa v lisabonskej štvrti Belém, symbolizujúcou geografické objavy, ktoré v priebehu storočí začali práve pri pobreží Portugalska.

Známka v nominálnej hodnote 3,10 eur sa začala predávať 16. mája a bola vydaná v počte 45 000 kusov.

Zdroj: wikimedia commons

Jej zverejnenie však vyvolalo okamžite negatívne komentáre ľavicovej verejnosti zdôrazňujúce, že „projekt spojený so známym pamätníkom pripomína koloniálnu minulosť veľmi vzdialenú posolstvu pápeža Františka o univerzálnom bratstve“. Tomu sa hovorí: návrat ľavicového bumerangu do vlastného zátylku.

Vatikán, vďaka svojej pokrokovej snahe, sa ocitol v schizoidnej situácii: na jednej strane sa teší (dúfajme) z toho, že kresťanstvo sa rozšírilo do celého sveta a na strane druhej sa musí vlastne tváriť, že je z toho nešťastný. Objavitelia totiž podľa moderného naratívu, ktorý si osvojili aj vatikánski predstavitelia, zničili pôvodné kultúry a vnútili domorodcom svoj kresťanský spôsob života. Vatikán sa už kajal a ospravedlnil, ale zrejme to nebude stačiť.

Pod tlakom revolučnej kritiky sa Vatikán nakoniec rozhodol stiahnuť známku promptne z obehu. Bude pripravená nová známka, vysvetľuje guvernér štátu Vatikán. Dúfajme, že tentokrát už bezchybne politicky korektná. Aj keď jeden nikdy nevie, akej minority sa môže pri všetkej snahe ešte dotknúť.

V každom prípade nikto nepochybuje o tom, že keby náhodou aj ďalšia známka niekoho pohoršila, tak bude rovnako promptne a s ospravedlňujúcimi úklonmi odstránená. Zaujímave však je, že známka zobrazujúca slávneho heretika Martina Luthera, vydaná Vatikánom k 500. výročiu reformácie (!), ktorá pohoršila toľkých katolíkov, z obehu stiahnutá nebola.

BM

Zdroj: CAI, PCH24, sprievodný ilustračný materiál, zdroj – flickr.com, wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Najsvätejšie Srdce Ježišovo a modlitba svätého ruženca

Kardinál Burke v prejave na Kolégiu sv. Tomáša Akvinského: Revolúciu podporujú zvnútra Cirkvi aj tí, ktorí sú povolaní pásť stádo!

Harrison Butker – športovec a tradičný katolík – predniesol reč, ktorá šokovala spohanštenú Ameriku

Možný zázrak v Lurdoch? Takmer úplne slepej žene sa vrátil zrak