Vatikán je odrazu rozhorčený: Bezdomovci a špina kazia Rím pred prípravou na Svätý rok! Ako to, veď hovorili, že treba ešte viac migrantov a sociálneho sprevádzania? -

Vatikán je odrazu rozhorčený: Bezdomovci a špina kazia Rím pred prípravou na Svätý rok! Ako to, veď hovorili, že treba ešte viac migrantov a sociálneho sprevádzania?


30. mája 2024
  Krátke správy

Agentúra Vatican News priniesla skutočne bizarnú správu, ktorá dokonale symbolizuje pokrytectvo panujúce medzi pokrokovými živlami v Európe, bez ohľadu na ich stranícku a náboženskú príslušnosť. Neustále nás vyzývajú na prijímanie neprispôsobivých migrantov, bagatelizujú ich zločinnosť a špinu, ktorú vytvárajú, neustále nás nabádajú na sociálnu inkluzívnosť s bezdomovcami a narkomanmi, avšak akonáhle sa títo ocitnú v zornom uhle ich komfortu, spustí sa zo strany liberálov a pokrokárov poplašný krik. To, čo odporúčali iným, im odrazu prekáža.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Najnovšie sa strhol poplašný krik priamo vo Vatikáne, pretože organizátori budúcoročného Svätého roku, práve tí, ktorým neprekáža príval migrantov v Taliansku a ešte tento príval aj podporujú, rovnako ako citlivé správanie sa k bezdomovcom a iným devastátorom verejných priestorov – začali biť na poplach, že Rím nie je na Svätý rok dostatočne pekný a pripravený. Správu prevzala aj agentúra TK KBS:

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20240529065

Podľa razantného štýlu, s akým vystúpil zodpovedný prelát, to vyzerá na skutočné rozhorčenie: „Už nemáme čas na reči, musíme konkrétne konať,“ povedal arcibiskup Rino Fisichella na zasadnutí Bilaterálnej komisie pre jubileum a cestovný ruch. A zdá sa, že ruch sa stáva pod tlakom nepríjemnej reality, ktorú však doteraz ostatným Talianom vykresľovali ako veľmi pokrokovú a príjemnú, skutočne ruchom. Na základe rozhodnutia pápeža Františka je totiž za prípravy na Svätý rok 2025 v mene Svätej stolice zodpovedný proprefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, ktorý prejavil hlbokú nespokojnosť so stavom vecí. A čo najviac znepokojuje organizátorov? Agentúra uvádza:

Sedem mesiacov pred otvorením jubilea je Vatikán znepokojený meškaním príprav na podujatie, stavom komunikácií a čistoty mesta. Píše o tom najväčší taliansky denník Corriere della Sera, ktorý článok nazval „Jubileum, arcibiskup Fisichella obchádza Kapitol: Dosť bolo rečí, čas konať.“

Noviny zdôrazňujú, že to nie je prvý raz, čo bijú na poplach v súvislosti s prípravami na jubileum v Ríme, ktorý „musí urobiť všetko pre to, aby pri vítaní pútnikov nemal tvár slabocha, ktorý kompromituje všetkých ostatných.

A v čom akože spočíva to „slabošstvo“?

Arcibiskup Fisichella počas stretnutia s vedením mesta poukázal na to, že Achillovou pätou Ríma zostáva stav komunikácie a prevládajúca špina. Poukázal najmä na degradáciu ulíc v okolí Svätopeterského námestia, kde táboria bezdomovci a kde sa celé týždne povaľujú nevyvezené odpadky.

Olala, snáď nechcú tých bezdomovcov, z ktorých sú zaiste mnohí imigranti (usudzujúc aj podľa slova „táboria“) vyhnať? Kde sú odrazu ich ľudské práva? Predstavme si, žeby sa niekto z nás opovážil nejakému vysokému cirkevnému predstaviteľovi, napríklad nunciovi alebo návšteve z Ríma otvorene povedať, že bezdomovci nám to tu špinia, „táboria“ tu a rozhorčovať sa, že to treba odstrániť. Čo všetko by sme si asi vypočuli o inkluzívnosti a sprevádzaní?

K neporiadku v čistote a v úprave lokality sa pri príprave na Svätý rok pridružili, zdá sa, aj obvyklé problémy byrokratických aparátov. Z projektov, ktoré boli naplánované a na ktoré boli vyčlenené značné financie, sa doposiaľ zrealizovalo len 30 %, čo organizátorov rozhorčuje rovnako ako bezdomovci a smrad v uliciach.

Arcibiskup sa však nevzdáva a s odhodlanosťou a razantnosťou, ktorá trochu pripomína toľko kritizované, orbánovsko-diktátorské maniere nariaďuje (?):

Mesto musí byť čisté a dať zo seba to najlepšie,“ povedal Fisichella a vyzval primátora, aby urýchlil práce.

Uff, kto je tam vlastne primátorom? A ako to, že až teraz musí byť čisté? Predtým neprekážalo, že je špinavé? Alebo sa dokonca každému, kto na túto špinu poukázal, s tým, že tá pochádza od bezdomovcov a iných „táboriacich“ indivíduí, rovno začalo vyhrážať, že je málo kresťanský a inkluzívny a poukazovať na ideály ľudského bratstva? A odrazu je všetko inak?

No a aby nebolo paradoxov málo, nakoniec sa vatikánski organizátori sťažujú na následky – pandemických nariadení. Tých nariadení, ktoré tak nekompromisne podporovali, bez ohľadu na sociálne, morálne aj náboženské dopady. Odrazu sa však pre nich tí, ktorí tieto nariadenia využili stávajú neakceptovateľnými.

Na stretnutí sa otvorila aj otázka vítania pútnikov, najmä prevádzka barov a reštaurácií, ktoré sa v uplynulých týždňoch dostali do priemyselného sporu s mestskými úradmi. Predmetom sporu bolo pandemické nariadenie, ktoré majiteľom umožňuje zaberať mestské priestory mimo prevádzok.

Keďže chýbala dostatočná kontrola, obsadených priestorov je za posledné dva roky o 35 % viac ako počas pandémie. Vlastníci sa odmietajú vrátiť k predchádzajúcim nariadeniam a okrem iného hrozia lavínovým zvýšením cien počas jubilea.

Samozrejme, na nápravu zlého či zneužitého nariadenia nie je nikdy neskoro. Avšak, budú sa cirkevní organizátori dožadovať nápravy aj vtedy, keď sa ukážu nepríjemné následky pandemického nariadenia o zatváraní kostolov? Nepríjemné následky pandemického nariadenia, ktorým pápež František a vatikánska administrácia nútili zamestnancov Vatikánu do očkovania experimentálnymi vakcínami? Nepríjemné následky pandemických nariadení, ktoré spôsobili sociálny rozvrat, skazu mnohých rodín, nedostupnosť lekárskeho ošetrenia, či dokonca nedostupnosť sviatostí?

Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje a nad celou minulosťou sa vznáša stále nepísané heslo: zabudnite, nič sa nestalo. To je jasné, všetko bolo v poriadku. Zrejme rovnako ako to, že sa po skončení slávnostného vyčisťovania Ríma každý, kto sa opováži povedať nahlas, že špina v uliciach je hanbou mesta a spôsobujú ju bezdomovci a iní „táboriti“, stane okamžite terčom rozhorčenej kritiky inkluzívneho a synodálneho kléru.

BM

Zdroj: Vatican News, TK KBS, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Sv. Benno z Meissenu, biskup a apoštol polabských Srbov

Duch Svätý nás posilňuje a teší

Protirečenia ľavicovo-liberálneho myslenia alebo Hitparáda slniečkárskej hlúposti

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť