V rakúskom Linzi bola zničená blasfemická socha Panny Márie -

V rakúskom Linzi bola zničená blasfemická socha Panny Márie


2. júla 2024
  Krátke správy

V katolíckej katedrále v rakúskom Linzi našli odrezanú hlavu na blasfemickej soche zobrazujúcej Pannu Máriu pri pôrode. Za neveľkú sošku je zodpovedná „kunstsochárka“ Theresa Limbergerová.

Sochu podľa nápadu umelkyne Esther Straussovej vyrezávala Limbergerová približne 200 hodín. Socha zobrazuje Matku Božiu v dehonestujúcej polohe počas pôrodu a je možné, že bola k podstavcu natoľko pripevnená, že sa nedala len tak zobrať a hodiť niekde do najbližšej rieky…

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com / Jorge Franganillo

Očakávalo sa, že socha bude veriacich „polarizovať“. „Netolerancia, zaostalosť a nedostatok osvety v katolíckej cirkvi sú desivé,“ zúrila sochárka po ohlásení nálezu. „Bola som pripravená na verbálne útoky. No nikdy som nečakala, že práca, ktorej som venovala toľko času, bude zničená,“ vyjadrila sa ďalej Limbergerová.

Existuje návštevná kniha, ktorá dáva ľuďom príležitosť zapísať si svoje myšlienky. Určite tam bolo veľa verbálne agresívnych a znepokojivých poznámok,“ uviedla pre miestne médiá i Martina Reschová, spoluiniciátorka „umeleckého“ projektu.

Napriek všetkému je sochárka odhodlaná blasfemickú sochu opraviť a pokračovať v jej vystavovaní. „Socha bude úplne rovnaká ako predtým,“ nechala sa počuť Limbergerová.

Boli sme si vedomí, že touto inštaláciou vyvolávame aj diskusiu. Ak sme zranili náboženské cítenie ľudí, je nám to ľúto, ale dôrazne odsudzujem tento násilný akt ničenia a odmietanie dialógu, ako aj útok na slobodu umenia,“ povedal Johann Hintermaier, biskupský vikár pre vzdelávanie, umenie a kultúru.

Katedrála Panny Márie tento rok oslavuje 100. výročie svojho vzniku. Podľa diecézy Linz je západná vežová kaplnka miestom diskurzu o súčasných otázkach ženských rolí, obrazu rodiny a rodovej rovnosti.

MG

Zdroj: orf.at, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com / Jorge Franganillo


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať