V Mexicaltzingo existuje stáročný rituál, pri ktorom je uctievaný „El Cristo, Señor de la Penitencia“ -

V Mexicaltzingo existuje stáročný rituál, pri ktorom je uctievaný „El Cristo, Señor de la Penitencia“


26. februára 2024
  Krátke správy

Portál Aleteia informuje, že vo farnosti Mexicaltzingo neďaleko Guadalajary (Mexiko) každý piatok po eucharistickom slávení kňaz odoberie tŕňovú korunu z oltárneho krucifixu a položí ju na účastníkov omše. Okolo kríža „Señor de la Penitencia“ (Pána pokánia) je potvrdených množstvo zázrakov a uzdravení.

Ilustračný obrázok, zdroj: wikimedia commons

Po večernej omši sa návštevníci omše zoradia a jednému po druhom im na hlavu nasadia pozlátenú tŕňovú korunu. Cieľom tohto rituálu je povzbudiť ľudí k aktívnemu pokániu.

Krucifix v Mexicaltzingu pri Guadalajare má zaujímavú históriu: v 16. storočí bola v oblasti neďaleko Mexicaltzinga len malá kaplnka, kde omše slúžili františkánski otcovia.

Mestečko Mexicaltzingo bolo založené v roku 1542, a okrem španielskych vojakov tu žili aj ich indiánski priatelia, ktorí im pomáhali bojovať proti Aztékom a Mixtonom.

Mexicaltzingo bolo malé mesto, ktoré nemohlo súperiť s mestami ako Guadalajara, Analcom či San Juan de Dios. Kaplnka v mestečku bola malá a postavená z nevypáleného dreva a tehál. Pýchou svätyne bol kláštorný obraz Krista a krucifix, ktoré vznikli v posledných rokoch 16. storočia, autormi boli bratia Matias a Lusi de la Cerda.

Krucifix bol už v 18. storočí vo veľmi zlom stave, bol rozožratý plesňou a červotočom. Františkáni, ktorí kaplnku spravovali, súhlasili s tým, že krucifix pred Popolcovou stredou spopolnia, aby popolom mohli označiť veriacich. Krucifix sa však v noci na Popolcovú stredu zázračne sám zreštauroval.

Následne kvôli zázraku oblasť začalo navštevovať množstvo zbožných pútnikov, čo umožnilo na mieste chudobnej kaplnky postaviť nádherný kostol a vznikol tu aj kláštor.

V roku 1896 neznámy zlodej ukradol zlatú Kristovu korunu z krucifixu, v pomerne krátkej dobe však bola vyrobená kópia. Dnes je uložená v sejfe, Kristus je korunovaný pozlátenou tŕňovou korunou, ktorá sa používa pri bohoslužbách. V deň Nanebovstúpenia Pána ľudia môžu sochu čistiť vatou, ktorú si môžu zobrať so sebou ako relikviu.

BK

Zdroj: Aleteia, titulný ilustračný obrázok, zdroj – wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní