V Jeruzaleme, v Chráme Božieho hrobu, náhodou objavili priečelie najväčšieho stredovekého oltára! Vytvorili ho križiaci v roku 1149
16. júla 2024
Krátke správy
Archeológom z Rakúska a Izraela sa podaril mimoriadny objav, pričom média hovoria priamo o senzácii. Úplne náhodou bol v jeruzalemskom Chráme Božieho hrobu prevrátený pri stavebných prácach veľký panel a archeológovia odhalili, že ide o priečelie obrovského križiackeho oltára.
Včerajšia tlačová správa Rakúskej akadémie vied (ÖAW) uvádza:
„Keď bol panel prevrátený kvôli stavebným prácam, odhalil svoje oveľa staršie umelecké dedičstvo: panel zdobený mašľovými ornamentami na odvrátenej strane, bol rýchlo identifikovaný ako kedysi veľkolepá priečelie stredovekého križiackeho oltára.“
Priečelie oltára má dĺžku viac ako 3,5 metra, čo je z doteraz známych stredovekých oltárov jednoznačne najväčší. Fotografiu vzácneho fragmentu si môžete pozrieť tu:
Paradoxné je, že niekoľko tonový panel bol bez povšimnutia roky uložený na konci zadnej chodby ako stena, na ktorú turisti písali grafity.
O existencii veľkolepého oltára historici vedeli, avšak domnievali sa, že je navždy stratený alebo zničený. Súvisel s významným dobovým výročím. 15. júl 1149 bol pre Jeruzalem výnimočným dňom: presne 50 rokov predtým európski križiaci oslobodili Sväté mesto a po storočiach moslimskej nadvlády vyhlásili Jeruzalemské kráľovstvo. Oslava výročia mala ešte viac posilniť toto ešte stále mladé kráľovstvo a opätovné vysvätenie kostola Božieho hrobu – jednej z najväčších svätýň kresťanstva, sa malo stať jej vyvrcholením. Uprostred kostolnej budovy, ktorá bola v rokoch krátko predtým veľkolepo rozšírená v románskom štýle, inštalovali vtedy mimoriadne umelecké dielo: novovytvorený hlavný oltár.
„Poznáme správy od pútnikov zo 16., 17. a 18. storočia, o veľkolepom mramorovom oltári v Jeruzaleme,“ hovorí Iľja Berkovič, historik z Ústavu pre výskum habsburskej monarchie a balkánskeho regiónu pri Rakúskej akadémii vied (ÖAW). No tento veľký dojem, aký na ľudí robil oltár počas mnohých storočí, sa zrazu vytratil zo všeobecného povedomia. „V roku 1808 vypukol veľký požiar v románskej časti kostola Božieho hrobu,“ hovorí Berkovič. „Križiacky oltár tam odvtedy nebol – aspoň si to ľudia dlho mysleli,“ dodáva historik.
Pre historikov je tento objav senzáciou z viacerých hľadísk. V prvom rade ide o to, že doska v tak intenzívne skúmanej stavbe, akým je Chrám Božieho hrobu, dokázala zostať tak dlho skrytá, napriek tomu, že bola v zornom pole tisícok pútnikov každý deň: „Skutočnosť, že niečo také dôležité mohlo na tomto mieste ležať tak dlho nepozorovane, bola pre všetkých zúčastnených úplne neočakávaná,“ potvrdzuje Berkovich.
BM
Zdroj: Katholisch.de, oeaw.ac.at
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!