
USA: Katolícke organizácie slúžiace imigrantom odrazu masívne prepúšťajú zamestnancov. Dôvod? Nie sú štátne dotácie. Nebude charita?

11. februára 2025
Krátke správy
O tom, že za vznešenými názvami, ako napríklad Houston Catholic Charities, ktoré v čitateľoch evokujú dojem dobrovoľníckej charitatívnej pomoci, vykonávanej na základe dobrovoľných príspevkov zo strany veriacich katolíkov, sa v skutočnosti môže skrývať ochotný poberateľ štátnych grantov a vykonávateľ progresívnej štátnej ideológie, sa v americkej cirkvi presviedčajú práve teraz. Portál The Pillar uvádza, že akonáhle boli stopnuté štátne granty, ktoré za Bidenovej progresivistickej vlády sponzorovali nelegálnu migráciu, charitatívne odhodlanie určitých katolíckych organizácií akosi vyprchalo.
https://www.pillarcatholic.com/p/houston-catholic-charities-cuts-20
Portál The Pillar už v piatok informoval, že samotná Konferencia biskupov USA prepustila 7. februára 50 ľudí, čiže zhruba jednu tretinu z celkového počtu zamestnancov vyčlenených na prácu s imigrantmi a imigráciou.

Katolícke charitatívne organizácie v arcidiecéze Galveston-Houston v štáte Texas, ktorý je jedným z najzaťaženejších nelegálnou imigráciou, prepustili tento týždeň viac ako 20 % zamestnancov, kvôli zmrazeniu štátnych dotácií. Pripomeňme len, že texaský guvernér a odporca nelegálnej imigrácie Greg Abbott je katolík, ergo on a jemu podobní (a nebude ich asi medzi katolíkmi menšina), asi na podporu imigrácie dobrovoľne neprispievajú. To nás stavia pred viacero otázok:
Koľko financií by odovzdali na imigrantov katolíci v rámci skutočne dobrovoľnej charity? Koho záujmy potom plnia cirkevné organizácie, ktoré sú závislé na štátnych dotáciách? A koho záujmy plnia na imigrantov podobne zamerané katolícke charity v Európe?
To sa zrejme dozvieme už čoskoro, možno tiež pri hromadnom prepúšťaní v mimovládkach, pretože Trumpova administratíva sa rozhodla zastaviť celosvetovú sieť svojich dotácií USAID, ktorá bola okrem iného hlavnou pákou na presadzovanie progresívnej kultúry z USA vo svete, vrátane LGBT, potratov, gender, feminizmu a ďalších ideových lahôdok. O tom, že proces nariekania nad zrušením USAID v Medzinárodnej katolíckej charite sa už začal, svedčia správy z progresívnych katolíckych portálov:
https://www.kathpress.at/goto/meldung/2447841/usaid-zerschlagung-caritas-weltverband-warnt-vor-katastrophalen-folgen
V článku sa píše, že podľa vyjadrenia generálneho tajomníka Medzinárodnej katolíckej charity (Caritas Internationalis) so sídlom v Ríme, Alistaira Duttona, fondy USAID tvorili až 40 % celkového globálneho rozpočtu na „rozvojovú spoluprácu“ vo svete. Na základe podobných panických informácií sa potom už nemusíme príliš čudovať, že aj organizácia Slovenská katolícka charita, ktorá je členom siete Caritas Intrnationalis, sa zaoberá rôznymi ideologickými a politickými aktivitami:
https://christianitas.sk/slovenskej-katolickej-charite-pomaha-v-kampani-na-potravinovu-zbierku-homosexual-prezleceny-za-zenu/
https://www.facebook.com/CaritasSlovakia/posts/2086430851461883?_rdr
https://alianciazanedelu.sk/archiv/12975
https://svetkrestanstva.postoj.sk/169864/nechceme-polarizovat-reakcie-politikov-na-protesty-boli-neadekvatne
Ale poďme späť do USA, kde mala svetová progresívna chobotnica hlavného sponzora.
Hovorca Katolíckej charity v Houstone potvrdil 8. februára vo vyhlásení pre portál The Pillar 120 prepustených zamestnancov – viac ako 20 % z celkového počtu takmer 500 (!) zamestnancov:
„Vzhľadom na nedávne zmrazenie federálneho financovania vykonali katolícke charity Arcidiecézy Galveston-Houston personálne úpravy, ktoré agentúre umožňujú pokračovať vo svojej misii pri poskytovaní základných humanitárnych služieb jednotlivcom a rodinám v núdzi. Strata federálneho financovania si vynútila zníženie počtu zamestnancov o 120, predovšetkým v našom programe, ktorý slúži imigrantom.“
Vo výročnej správe charity, na ktorú portál The Pillar uverejnil v článku link, ktorý sa akosi záhadne v čase písania tejto správy už nedá načítať(ale úplne transparentne, samozrejme), vynaložila táto organizácia na imigrantov (a zamestnancov pre nich určených) 59 miliónov dolárov, pričom väčšina bola financovaná zo štátnych grantov. Celkový objem štátnych dotácií pre charitu v Houstone predstavoval 80 % všetkých jej príjmov vo výške 101 miliónov dolárov.
V správe generálneho tajomníka Konferencie biskupov USA, o. Michaela Fullera sa píše, že prepúšťanie predznamenáva „ťažké otázky“ týkajúce sa budúcnosti vládou financovanej cirkevnej práce pre imigrantov.
Ale čo, veď sa predsa na to radi a dobrovoľne poskladajú miestni katolíci. Alebo nie? A ako je to teda potom s tou slávnou odlukou štátu od Cirkvi v USA, keď pomaly celá charita stojí a padá na štátnych grantoch?
BM
Zdroj: The Pillar, Kathpress.at, Facebook, Aliancia za nedeľu, Postoj, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!