Ultravýkonný Webbov vesmírny teleskop drví na prach ateistické vedecké teórie o vzniku vesmíru -

Ultravýkonný Webbov vesmírny teleskop drví na prach ateistické vedecké teórie o vzniku vesmíru


28. mája 2024
  Krátke správy

Keď bol v decembri 2021 vypustený z európskeho vesmírneho strediska v Guyane ultravýkonný Webbov vesmírny teleskop (James Webb Space Telescope – JWST), nástupca Hubblovho teleskopu, vedci dúfali, že im pomôže potvrdiť ich teórie. Teleskop nachádzajúci za dráhou Mesiaca (!) však dnes rozbíja ich ateistické teórie na prach.

JWST
zdroj: fb NASA’s James Webb Space Telescope

Každý amatérsky astronóm, či vesmírny nadšenec „vie“, že podľa jednej z teórií vznikol vesmír pred 13,7 miliardami rokmi masívnou explóziou zvanou Big Bang, alebo Veľký tresk. JWST za necelé tri roky svojho pôsobenia túto teóriu veľmi masívne naštrbil. Vedecký svet dnes s hrôzou hovorí o tom, že jeho (doterajšie) teórie sú nepresné a že „vesmír je najmenej raz taký starý (!) ako sa uvádzalo“. Po novom sa začína pomaly dostávať do povedomia názor, že vesmír má v skutočnosti najmenej 26,7 miliárd rokov.

Problém je zhruba nasledovný: svetlo putuje vesmírom istý čas. Svetlo zo Slnka k nám putuje 8 minút. My teda na oblohe nevidíme Slnko ako je presne teraz, ale aké bolo pred 8 minútami. JWST je natoľko výkonný, že dokáže zachytiť galaxie, ktorých svetlo k nám putuje viac ako 11 miliárd rokov. Ide teda o objekty, ktoré by sme mali vidieť v ranej fáze ich „evolučného“ vývoja. Ale také ich nevidíme. Youtubový kanál The Secrets of the Universe (Tajomstvá vesmíru) vysvetľuje:

Webbove objavy veľkých do červena sfarbených galaxií, oveľa masívnejších ako sme predpokladali, nabúrava naše súčasné chápanie kozmológie a vedie vedcov k spochybňovaniu mechanizmov evolúcie galaxií a dokonca existencie Veľkého tresku ako takého.“

Platí, že galaxie, ktorých svetlo k nám putuje veľmi dlhý čas, vidíme v takzvanom „červenom spektre“. Tieto galaxie by podľa teórie Veľkého tresku mali byť jednoduché, lebo by sa ešte nemali stihnúť vyvinúť do podoby, v akej je napríklad naša galaxia dnes. Lenže JWST zobrazuje práve prastaré „červené“ galaxie s podobnými rozmermi a zložitosťou, akú má aj naša Mliečna cesta.

Alebo ešte inak. Podľa súčasných teórií sa mali prvé hviezdy vyvinúť zhruba 150 miliónov rokov po vzniku vesmíru. Ultravýkonný teleskop vidí objekty, ktorých svetlo k nám putuje z obdobia asi 300 až 500 miliónov rokov po Veľkom tresku. Tieto objekty by teda mali byť pomerne jednoduché – no na fotografiách sú veľmi zložité.

Červené masívne galaxie nie sú jediný problém, ktorý Webbov teleskop pred vedcov postavil. Celá súčasná kozmológia stojí na princípe, že vesmír je vo všetkých svojich častiach rovnaký. Youtubový kanál EXOPLANET-Sci vysvetľuje:

Princíp, že všetko všade vo vesmíre vyzerá rovnako je základným pilierom súčasného modelu kozmológie. Všetky kozmologické teórie, ktoré dnes máme, sú postavené na myšlienke, že vesmír je všade rovnaký.

Vesmír sa od Veľkého tresku mal rovnomerne vzďaľovať rovnomernou rýchlosťou a za rovnakých podmienok do všetkých strán. Toto vzďaľovanie mala zabezpečovať takzvaná „čierna hmota“ – opäť konštantná veličina. Všade by teda vesmír mal byť „rovnaký“. No lenže zábery z JWST už stihli preukázať, že vesmír v skutočnosti nie je všade rovnaký.

V prvom rade, pri porovnaní viac ako milióna vesmírnych objektov zvaných kvazary vedci zistili, že na jednej strane oblohy ich je o 0,5 % viac ako inde. „Je to ako zistiť, že jedna strana koláča má viac cukrovej polevy ako druhá,“ vysvetľuje astronomický youtubový kanál. A to je iba začiatok.

Podľa teórií by sa mal vesmír rozširovať rovnomerne, ale astronómovia už dávnejšie zachytili nerovnomerné rozširovanie kozmického priestoru. Dlhodobo sa predpokladalo, že ide o chybu vo výpočtoch, ale najnovšie merania a zvlášť pozorovania pomocou JWST dokázali, že výpočty boli správne. Kanál EXOPLANET-Sci pokračuje:

Všetky tieto objavy naznačujú, že rozloženie temnej hmoty a temnej energie vo vesmíre nie je vo vesmíre všade rovnaké. Táto nová predstava rozdrvila storočie starú vieru (!), že vesmír bol homogénny a všade rovnaký.“

Takže aj teória, podľa ktorej sa ľudia vyvinuli z opice je len „viera“? V každom prípade, vedci stále nevedia prísť na to, „čo je v našich teóriách zlé“. EXOPLANET-Sci hovorí o „kríze v kozmológii“ spôsobenej objavmi superteleskopu, ktorý je vo vesmíre len tri roky.

Kozmológia by sa možno mala prestať upínať na (inak celkom naivnú) „vieru“, že vesmír sa vyvinul len sám od seba a možno by mohla začať študovať možnosť, že bol stvorený vyššou inteligenciou. Možnože by teórie s pozorovaniami Webbovho vesmírneho teleskopu začali konečne do seba zapadať…

MG

Zdroj: youtube kanál EXOPLANET-Sci, youtubový kanál The Secrets of the Universe, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb NASA’s James Webb Space Telescope


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi