Takmer 40 % mladých katolíkov vo Francúzsku má záujem o tradičnú sv. omšu. Tradicionalistická púť Paríž – Chartres láme rekordy -

Takmer 40 % mladých katolíkov vo Francúzsku má záujem o tradičnú sv. omšu. Tradicionalistická púť Paríž – Chartres láme rekordy


30. mája 2023
  Krátke správy

Cirkev vo Francúzsku zažila v posledných týždňoch dva šoky. Neboli však spôsobené poznaním, že francúzska katolícka mládež radostne kráča po synodálnej ceste v ústrety svetovému bratstvu, ale skôr tendenciou úplne opačnou.

Zdroj: Chartes – Pélerinages de Tradition

Po prvýkrát od založenia tradicionalistickej púte z Paríža do Chartres, ktorá je dlhá viac ako 100 kilometrov (od katedrály Notre-Dame v Paríži po katedrálu Notre-Dame v Chartres) museli organizátori zamietať registrácie, pretože počet ohlásených účastníkov prekročil počet 16 000. Záujem prekonal všetky očakávania.

Jean de Tauriers, prezident Notre-Dame de Chrétienté, ktorá púť organizuje, oslavuje fakt, že táto púť síce každoročne narastá asi o 10 %, no tento rok narástla až o 33 %. Šokovaní organizátori nestíhali prijímať registrácie, ktoré portál National Catholic Register označil ako „nepretržitý online prílev“. 19. mája už museli registráciu so smútkom ukončiť. Púť sa konala od 27. do 29. mája. Na svojej webovej stránke organizátori uviedli, že s bolesťou zastavujú registráciu, pretože väčšiemu počtu záujemcov by už nedokázali sprostredkovať ubytovanie, bezpečnosť a voľnočasové aktivity. Uviedli však, že poučení záujmom, na budúci rok zohľadnia väčšie počty.

Portál National Catholic Register podotýka, že evidentne ani pápežovo motu proprio Traditionis custodes, obmedzujúce slúženie tradičných omší, nemalo vplyv na vôľu mladých katolíkov. Skôr naopak. Ako sarkasticky podotkol vo svojom pravidelnom videoprograme, ohľadom rekordnej účasti na púti Paríž-Chartres, známy americký tradicionalistický žurnalista Michael Matt: „Pápež František je najlepším agitátorom za tradičnú omšu.“

Vskutku, vyzerá to tak, že ešte niekoľko takýchto „opatrení“ a budú padať ďalšie rekordy.

Je to pozoruhodné, pretože duchovná náplň tejto púte, ako aj jej ideové pozadie, predstavujú, mierne povedané, trochu odlišný naratív oproti súčasným pokrokovým, ekumenickým a liberálnym trendom v Cirkvi. Čo je ešte zaujímavejšie: podľa organizátorov je polovica pútnikov mladších ako 20 rokov. Pritom cirkevní predstavitelia často zdôvodňujú svoje pastoračné, vieroučné a liturgické experimentovanie údajnou potrebou a požiadavkami mladých ľudí.

Keďže počas púte sa slúži tradičná svätá omša a mladí ľudia sa evidentne hrnú práve na túto púť, rozhodol sa katolícky portál La Croix vyskúmať, či tradičná omša skutočne tak veľmi púta pozornosť mladých ľudí. Aby sa dopátral objektívnej pravdy, nepýtal sa pútnikov smerujúcich do Chartres, ale vykonal prieskum medzi nezávislou vzorkou, až 30 000 mladých francúzskych katolíkov, ktorí toto leto pocestujú do Lisabonu na Svetové dni mládeže. Nejde teda o vyhranenú vzorku tradičných katolíkov, ale o široký záber mladých a možno doteraz nevyhranených katolíkov.

La Croix priniesol po prieskume šokujúce (pre pokrokárov) údaje: až 38 % opýtaných vyjadrilo svoj záujem o tradičnú liturgiu. Z nich 8 % uviedlo, že navštevujú len takúto omšu, 11 % uviedlo, že ju akceptujú rovnako ako novú omšu a 19 % uviedlo, že ju navštevujú nepravidelne.

Mladosť ctiteľov katolíckej tradície pritom ostro kontrastuje s prestarnutosťou veteránov 60. rokov minulého storočia. Podľa informácií z francúzskych diecéz tvoria prevažnú časť tradicionalistov vo farnostiach mladí ľudia vo veku 18 – 35 rokov a tvoria tak približne už tretinu francúzskych veriacich.

Na otázku, čo ich priťahuje na tradičnej liturgii odpovedajú mladí katolíci jednoznačne – zmysel pre posvätno.

BM

Zdroj: La Croix, National Catholic Register, Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – Chartes – Pélerinages de Tradition


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť

Nový dokument o pápežskom úrade: I. vatikánsky koncil sa má nanovo interpretovať, dogmy nanovo vyložiť, funkcie pápeža prehodnotiť. Čo nás ešte čaká?

Brazília: V parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu k vražde

Protestanti radi opisujú Luthera ako žiaka sv. Augustína. Luther však v skutočnosti sv. Augustínom pohŕdal