Svätý Januárius opäť nesklamal! Zázrak skvapalňovania krvi na pamiatku mučeníka -

Svätý Januárius opäť nesklamal! Zázrak skvapalňovania krvi na pamiatku mučeníka


20. septembra 2023
  Krátke správy

Talianske mesto Neapol je bohaté na zvláštnosti, ktoré upútajú cudzieho návštevníka. Medzi ne patrí jedna, čo živo zaujíma nielen cudzincov, ale aj samotných Neapolčanov, hoci sa opakuje každý rok trikrát. Je to skvapalnenie krvi sv. Januára, hlavného patróna Neapola. Uvedená krv sa nachádza v dvoch uzavretých a zapečatených sklených ampulkách a bežne je v tuhom, suchom stave. No v sobotu pred prvou májovou nedeľou (prenesenie ostatkov svätca na súčasné miesto), 19. septembra (sviatok sv. Januária) a 16. decembra – na výročie varovania veriacich pred erupciou Vezuvu v roku 1631, sa krv skvapalní.

Zdroj: youtube.com

Iba zriedkakedy sa v uvedené sviatky neuskutoční prechod krvi do tekutého stavu a Neapolčania pokladajú každú takúto výnimku za predzvesť nejakého nešťastia.

Takže včera o 10:03 hod. sa krv sv. Januária opäť skvapalnila. Stalo sa tak o niečo skôr ako zvyčajne. Keď biskup Domenico Battaglia vzal relikviu v ampulkách do ruky, krv už bola tekutá. Medzi veriacimi Neapolskej diecézy opäť zavládla radosť.

Zázrak skvapalnenia krvi sv. Januária sa dá historicky sledovať až do roku 1389, kedy bol zapísaný prvý záznam o zázraku. Pravidelné opakovanie „zázraku sv. Januária“ od reformácie iritovalo najmä protestantské duchovenstvo a veriacich.

Podľa katolíckych cynikov protestanti upodozrievali neapolských katolíkov z podvodu podľa starého príslovia: „Podľa seba súdim teba“. U protestantov sa samozrejme žiaden zázrak uskutočniť nemôže, pretože ich cirkev duchovne vyrastá z odkazu Martina Luthera a ten bol podľa katolíckych cynikov len treťotriednym katolíckym teológom a utečeným mníchom. Protestantom sa nepodarilo dokázať, že v Neapole sa s krvou sv. Januária pácha podvod, všetky ich vysvetlenia sa ukázali ako neudržateľné, alebo zostali v oblasti nekontrolovateľných domnienok.

Katolícki tradicionalisti nemajú o pravosti skvapalňovania krvi sv. Januária žiadne pochybnosti.

Informácie o živote sv. Januária sú pomerne strohé. Dlho bol biskupom v talianskom Benevente, neskôr pôsobil v oblasti Neapola. Biskupa sv. Januária a jeho dvoch spoločníkov (diakon Festus a lektor Desiderius) zatkli počas prenasledovania kresťanov za vlády Diokleciána. Najprv ho chceli nechať roztrhať divými zvermi v rímskom cirkuse, neskôr trest zmenili na sťatie (sťatie – privilégium pre rímskych občanov). Spolu s biskupom sv. Januáriom popravili aj ďalších veriacich katolíkov z blízkeho okolia. Sv. Januárius sa uvádza v najstarších cirkevných zoznamoch významných mučeníkov (napr. Hieronymovo martyrológium z 5. storočia).

Krv katolíckych mučeníkov nestráca svoju silu ani po stáročiach a ich pamiatka by mala byť medzi nami stále živá.

BK

Zdroj: pch24.pl, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Ľavicoví demonštranti a sodomiti útočili na prolife centrum Pro Vita e Famiglia v Ríme

Prelomový rozsudok v Taliansku: Sudca uznal právo občanov, ktorí narúšali očkovanie proti Covidu-19 – ich pochybnosti boli oprávnené (!)

Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť

Biskup Strickland napísal list o okolnostiach svojho odvolania: Odmietnutie zrušiť tradičnú omšu bolo jedným z dôvodov jeho odstránenia