Španielsko bude mať z obdobia španielskej občianskej vojny dvoch nových katolíckych mučeníkov -

Španielsko bude mať z obdobia španielskej občianskej vojny dvoch nových katolíckych mučeníkov


15. apríla 2024
  Krátke správy

Pápež František odobril vyhlásenie dekrétu Dikastéria pre kauzy svätých, ktoré pripravuje blahorečenie mučeníkov – španielskeho kňaza a laika – obaja zavraždení republikánskymi hrdlorezmi z dôvodu ľavičiarskej iracionálnej a satanistickej nenávisti voči katolíckej viere.

Ilustračný obrázok, zdroj: snímka obrazovky/youtube.com

Ide o kňaza Gaetana Clausella Ballvého, narodeného v roku 1863, pôvodom zo španielskeho mesta Sabadell, a laika, zbožného katolíckeho otca rodiny Antonia Torta Reixachsa, narodeného v roku 1895 v okolí Barcelony.

Obaja boli zavraždení v roku 1936 anarchisticko-komunistickými hrdlorezmi v čase krvavého náboženského prenasledovania, ktoré so zvrátenosťou vykonávali republikáni počas občianskej vojny v Španielsku.

Kňaza Gateana Clausella Ballvého, veľkého ctiteľa Panny Márie zatkli republikáni 14. augusta 1936, niekoľko hodín ho vo väzbe sadisticky mučili a 15. augusta na úsvite, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie ho pri múre zastrelili.

Antonio Torto Reixachs bol veriaci laik, člen ružencového a škapuliarskeho bratstva, ktorý poskytol vo svojom dome viackrát úkryt prenasledovaným rehoľníkom. Republikánska tajná polícia ho zatkla, pri prehliadke našli katolícku literatúru, posvätné obrazy a knihy.

V koncentračnom tábore v Montcade, ktorý vytvorili republikáni z obsadeného katolíckeho kláštora ho brutálne vypočúvali a týrali, a v noci z 3. na 4. decembra 1936 v Montcade ho potom zastrelili.

Veľká časť komunistických a anarchistických hrdlorezov z jednotiek v Montcade nakoniec spravodlivému trestu neunikla. Dostali sa do rúk frankistov a následne vo frankistickom zajateckom tábore sa informácie o nich strácajú.

Ako však bolo v jednotkách falangistov, legionárov či frankistov zvykom, odsúdeným na smrť bol vždy k dispozícii katolícky kňaz s poslednou útechou a možnosťou sviatostnej spovede. Všetci odsúdenci, ak sa rozhodli správne, boli riadne zaopatrení a po svätej spovedi získali viatikum, takže mohli predstúpiť pred Krista podobne vnútorne očistení a vysporiadaní, ako v minulosti kajajúci sa lotor na kríži.

BK

Zdroj: InfoVaticana, titulný ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť