Rakúske katolícke hnutie žien (KFBÖ) usporiadalo „Dni rovnoprávnej starostlivosti“ a bojuje proti stereotypu žien, ako starajúcich sa o deti a chorých -

Rakúske katolícke hnutie žien (KFBÖ) usporiadalo „Dni rovnoprávnej starostlivosti“ a bojuje proti stereotypu žien, ako starajúcich sa o deti a chorých


26. februára 2024
  Krátke správy

Pokrokové súdružky z Rakúskeho katolíckeho hnutia žien (KFBÖ) sa razantne dištancovali od „stereotypného vzoru“, ktorý vidí „ženy ako sústavné opatrovateľky detí, v domácnosti a tých, ktorí potrebujú starostlivosť“.

Ilustračný obrázok, zdroj: picryl.com

Ide podľa nich o „patriarchálny mýtus“, ktorý je po stáročia udržiavaný, ale je potrebné „prekonať ho aktívnou konfrontáciou so spravodlivým protimodelom“. Túto požiadavku formulovala a zaviazala sa presadiť predsedníčka KFBÖ, Angelika Ritter-Greplová práve v rámci medzinárodného Dňa rovnoprávnej starostlivosti, ktorý sa bude konať 29. februára v Rakúsku.

Rakúske feministicko-katolícke súdružky sa v rámci boja proti patriarchálnym mýtom odvolávajú na najnovšiu štúdiu Rakúskeho štatistického úradu, ktorá síce ukazuje určité zlepšenie nerovnoprávnosti medzi mužmi a ženami v neplatenej (!) starostlivosti o domácnosť a deti, ale stále podľa nich zostáva nepomer na číslach 2:1.

Podľa portálu Katholisch.at je preto záťaž pre ženy dvojnásobná. O tejto situácii treba neustále diskutovať a zlepšovať ju, žiada Ritter-Greplová. KFBÖ sa rôznymi opatreniami a kampaňami snaží zvýšiť povedomie o stereotypoch mužských a ženských rolí vo všetkých diecézach krajiny a zaväzuje sa k spravodlivejšiemu rozdeleniu úloh.

Zábava bude pestrá. V prezentácii KFBÖ počas Dňa rovnoprávnej starostlivosti sa napríklad objavilo aj divadlo Na fóre s predstavením nazvaným Postaraj sa!, ktoré je pomenované podľa námetu brazílskeho režiséra Augusta Boala. Publikum má vcítiť do role utláčaných žien – opatrovateliek, ktoré sa o niekoho musia starať a má rozvíjať vlastné riešenia ich údajného útlaku. Stránka divadla má príznačne v logu červenú hviezdu (!):

https://tdu-wien.at/Veranstaltung/act-for-care-forumtheaterauffuehrung/

V diecéze Linz sa chystajú katolícke súdružky bojovať proti nespravodlivo prerozdelenej starostlivosti fiktívnou postavou, nazvanou Santa Precaria, ktorá bude počas dňa „uctená“ kampaňou s názvom Spravodlivosť miesto neistoty. A tu je Santa Precaria – žena utláčaná v domácnosti a v spoločnosti:

https://www.dioezese-linz.at/institution/8086/aktuelles/article/257719.html

Diecéza Innsbruck zase prišla s iniciatívou na youtubovom kanáli, s názvom Muži, pracujte doma viac!, ktorá príznačne vznikla počas pandemického nasadenia, v rámci ktorého sa Rakúsko preslávilo uzákonením povinného očkovania mRNA vakcínami. Kto má dostatočnú citovú odolnosť na sledovanie infantilnej propagandistickej pesničky a videa, tak do toho:

Hnutie je však presvedčené, že selektívne akcie a podujatia nestačia na zvyšovanie povedomia a požaduje pokračujúcu osvetovú prácu. Ritter-Greplová tiež vníma ako povinnosť pre politikov „urobiť imidž mužov ako opatrovateľov samozrejmosťou“, v školách na vyučovacích hodinách a prostredníctvom nepretržitých (!) kampaní. Len vtedy, podľa nej, keď sa to bude týkať výrazne väčšieho počtu mužov, možno očakávať spravodlivý základ pre rokovania o odmeňovaní súkromných opatrovateľských služieb a rovnováha rozdelenia úloh sa odrazí aj v spoločensko-politických a ekonomických rozhodnutiach.

Pokiaľ by mali rakúske súdružky nejaké otázky, ohľadom rovnoprávneho zaradenia do pracovného procesu, tak občania východnej Európy majú hlboké skúsenosti s bojom proti stereotypu žien v domácnosti. Poznali sme pri budovaní pokroku a krajších zajtrajškov: ženy traktoristky, ženy murárky, ženy „riadičky“ vlakov (ako hlaholil súdruh Dibarbora vo filme Dovolenka s Andělom), baníčky aj hutníčky. Stačí sa prísť poradiť. So súdružským pozdravom – Práci česť!

BM

Zdroj: Katholisch.at, titulný ilustračný obrázok, zdroj – picryl.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní