Pozývame vás na pešiu púť „Na horu sv. Klimenta“, ktorá je organizovaná ku cti sv. Cyrila a Metoda -

Pozývame vás na pešiu púť „Na horu sv. Klimenta“, ktorá je organizovaná ku cti sv. Cyrila a Metoda


2. júla 2024
  Cirkev

Pešia púť sa bude konať v sobotu 31. augusta 2024, začiatok púte bude pri kostole sv. Klimenta v Stupave (na Morave, okres Uherské Hradiště) o 9:30 hod., dĺžka púte je približne 6 km, samotná Hora sv. Klimenta (alebo tiež Hradisko sv. Klimenta) sa nachádza asi 4 km od centra mestečka Osvětimany v okrese Uherské Hradiště.

Prvé archeologické bádanie na tomto území je doložené už v 16. storočí, no až v 19. storočí bolo ďalším bádaním potvrdené významné hradisko z doby sv. Cyrila a Metoda. Hora bola daná pod ochranu jedného z prvých rímskych pápežov a mučeníka, sv. Klimenta, patróna solúnskej misie, keďže podľa legendy sú na tomto mieste uchovávané jeho ostatky prenesené z Chersonézu sv. Cyrilom a Metodom. Tu tiež sv. Metod roku 884 dokončil preklad svätých kníh.

Z archeologických výskumov je tiež doložené, že na tomto vrchu vo veľkomoravskom období (9. storočie) stála murovaná kaplnka a v priestore prináležiacom ku kaplnke boli objavené základy samotného kláštora z cyrilometodskej doby. Hora sv. Klimenta je však predovšetkým spájaná s pôsobením sv. Gorazda, ktorého sv. Metod určil za svojho nástupcu.

Všetci ste vítaní!

Zdroj: tridentprostejov.webnode.cz, Nadácia Slovakia Christiana a portál Christianitas.sk
Obrazový materiál, plagát: tridentprostejov.webnode.cz; autori fotografií: Robert Blahůšek, zdroj Google Maps a Pudelek, wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.