Po honbe na „extrémistov“ v nemeckej cirkvi prichádza podobný pohon aj v rakúskej cirkvi: Musíme zachrániť liberálnu demokraciu! -

Po honbe na „extrémistov“ v nemeckej cirkvi prichádza podobný pohon aj v rakúskej cirkvi: Musíme zachrániť liberálnu demokraciu!


28. mája 2024
  Krátke správy

O vylučovaní miništrantov, ktorí volia v Nemecku stranu AfD z chrámových spoločenstiev, o zákaze pre politikov z AfD pôsobiť vo farských radách, ako aj o celkovej démonizácii a ostrakizácii sympatizantov a členov tejto strany v pokrokovom cirkevnom prostredí sme písali už viackrát:

https://christianitas.sk/precedens-a-pokrytectvo-cirkev-v-nemecku-prvykrat-vylucila-v-mene-liberalnej-demokracie-politika-afd-z-cirkevneho-uradu-politicka-neutralita-cirkvi/

https://christianitas.sk/biskup-overbeck-varuje-pred-tradicionalizmom-a-politickou-pravicou-su-to-reakcionari-boji-sa-o-liberalnu-demokraciu/

https://christianitas.sk/cirkevni-predstavitelia-v-nemecku-chcu-zakazat-katolickym-clenom-strany-afd-pristup-do-laickych-uradov-kde-je-inkluzivnost/

Ilustračný obrázok: rakúski pravicoví extrémisti
zdroj: flickr.com

S blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu sa však panika cirkevných liberálnych modernistov šíri aj do ďalších krajín a najnovšie sa v susednom Rakúsku rozhodli v strachu pred možným úspechom národno-konzervatívnych strán trochu vyškoliť veriacich.

Prezident Rakúskej katolíckej akcie (KAÖ) Ferdinand Kaineder preto zvolal do centra Linzu v nedeľu zhromaždenie všetkých slušných katolíkov liberálno demokratickej orientácie, aby podobne ako pokrokoví katolíci na zhromaždeniach v Nemecku burcoval do boja proti „pravicovému extrémizmu“ a „populizmu“. Zhromaždenie dostalo pekný kozmopolitný názov Defend Democracy (Obrana demokracie), zrejme aby mu porozumeli aj ľudia zo zahraničných mimovládok a novinári nerozumejúci nemčine.

Ferdinand Kaineder bol v roku 2010 hovorcom Linzskej diecézy a ako taký bol označený nespokojnými veriacimi za „ultraliberálneho“. On, aj diecéza:

https://www.christianforums.com/threads/ultra-liberal-linz-diocese-spokesman-sacked-after-boycott.7441230/

Vo vtedajšom statuse sa píše: „Kaineder je už niekoľko rokov predmetom kritiky ako hovorca Linzu, ktorý je medzinárodne známy ako najliberálnejšia z ultraliberálnych európskych katolíckych diecéz.“ Nakoniec sa veriacim podarilo po štyroch rokoch bojkotu Kainedera zbaviť, avšak to netušili, že sa im oknom vráti ako celorakúsky šéf Katolíckej akcie.

Ilustračný obrázok: rakúski pravicoví extrémisti
zdroj: flickr.com

A čím už vtedy oblažoval veriacich?

V roku 2006 Kaineder vyvolal hnev verných katolíkov, keď jeho komunikačný úrad vydal CD pre mladých ľudí o sexualite, ktoré obsahovalo informácie o získaní antikoncepcie a odkazy na webové stránky propagujúce potraty a homosexualistickú agendu.

Prešlo osemnásť rokov a z arogantného slniečkára sa Kaineder v novej synodálnej ére stal jedným z oficiálnych predstaviteľov rakúskych katolíkov. V ich mene volá do boja za liberálnu demokraciu:

Naša demokracia je ohrozená, pretože každý síce presadzuje demokraciu, ale nie každý má na mysli liberálnu demokraciu, upravenú ústavou.

Tak, tak, tá liberálna je správna, tá je katolícka, tá je proeurópska, sprevádzajúca a načúvajúca… No a po hlbokej definícii demokracie nasledovalo označenie nepriateľov:

Musíme si byť vedomí všetkých týchto síl, ktoré chcú zničiť priestory verejného dialógu a podkopať, zničiť a vyhlásiť inštitúcie liberálnej demokracie za svojvoľné.“

No, je to v každom prípade zaujímavá „ľudovláda“, v ktorej majú najväčšiu moc a vplyv nevolené organizácie disponujúce širokou škálou zahraničnej podpory a zasahujúce do práce volených orgánov.

Ilustračný obrázok: rakúski pravicoví extrémisti
zdroj: wikimedia commons

V obave o osud liberálnej demokracie v Rakúsku, keby si občania nebodaj zvolili tých nesprávnych kandidátov, sa rozhodli pokrokoví katolícki aktivisti vytvoriť čo najširšie hnutie za jej ochranu. Iniciovali Výzvu za demokraciu a otvorenú spoločnosť, ktorú podpísali okrem Kainedera aj ďalšie osobnosti katolíckej scény: Nora Tödtling-Musenbichlerová, prezidentka katolíckej Charity, Angelika Ritter-Greplová, predsedníčka Katolíckeho hnutia žien, množstvo teológov vrátane Reginy Polakovej, Andrey Lehner-Hartmannovej, Paula Zulehnera, politologičky Siegelinde Rosenbergovej a ďalších.

Aké sú ciele a ako má vyzerať tá správna, čiže liberálna demokracia? Kaineder to sumarizuje: uznanie práv migrantov a kritika akejkoľvek xenofóbnej mentality, to ukazuje skutočnú demokratickú zrelosť, kultúrna, jazyková a náboženská rozmanitosť, ochrana klímy. Celá výzva aj s podpismi je uverejnená na stránke Katolíckeho robotníckeho hnutia (KAB), ktoré bojuje aj za rovnoprávnosť homosexuálnych zamestnancov a gender rovnoprávnosť.

Tak sa teda zdá, že všetky pokrokové sily si podali v Rakúsku ruky v snahe vybudovať lepší, otvorenejší a načúvajúci svet. Ešte musia vylúčiť všetkých miništrantov, ktorí volili nesprávne strany a rakúska cirkev zakvitne. Do dúhova…

BM

Zdroj: Katholisch.at, sprievodný ilustračný obrazový materiál, zdroj – flickr.com, wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Sv. Benno z Meissenu, biskup a apoštol polabských Srbov

Duch Svätý nás posilňuje a teší

Protirečenia ľavicovo-liberálneho myslenia alebo Hitparáda slniečkárskej hlúposti

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť