Pápež František má nového kamaráta z Amazónie -

Pápež František má nového kamaráta z Amazónie


12. apríla 2024
  Krátke správy

Domorodý náčelník a šaman amazonského kmeňa Davi Kopenawa sa stretol s pápežom Františkom, aby ho požiadal o obranu svojho amazonského kmeňa a jeho územia. Stretnutie sa uskutočnilo 10. apríla 2024 a amazonský náčelník žiadal pápeža o ochranu pred spoločnosťami zaoberajúcimi sa ťažbou zlata na ich území.

Zdroj: youtube.com

Chcel som hovoriť s autoritou a pápež František je rešpektovaná osoba“, uviedol 68-ročný náčelník kmeňa a miestny šaman Davi Kopenawa, ktorý prvýkrát napísal pápežovi Františkovi už v roku 2020 a jeho list do Vatikánu rýchlo a úslužne odniesla miestna katolícka misionárka.

Kmeň Yanomami žije na hraniciach medzi Brazíliou a Venezuelou. Nelegálni baníci tzv. „garimpeiros“ znečisťujú pri masívnej ťažbe zlata miestne toky a vodné plochy, vytínajú prales a medzi indiánskou komunitou Yanomani v približne 300 osadách sa vďaka týmto „garimpeiros“ šíria drogy, alkohol a choroby, voči ktorým sú domorodci prakticky imunologicky bezbranní.

Davi Kopenawa následne uviedol, že požiadal pápeža, aby sa obrátil na brazílskeho prezidenta Luisa Inacia Lulu da Silva so žiadosťou, aby Brazílčania vybudovali na území kmeňa školy a zdravotné centrá. Všetci bojovníci kmeňa sa podľa Daviho Kopenawu túžia naučiť po portugalsky, lebo je to dobré. (Keď chcú niečo bojovníci kmeňa Yanomami, musia to chcieť radostne aj ženy a deti kmeňa Yanomami, pozn. red.)

Náčelník a šaman Davi Kopenawa je presvedčený, že argentínsky pápež František, ktorý už v roku 2019 naznačil, že ochrana amazonského pralesa je jednou z jeho priorít (v októbri 2019 pápež František zvolal špeciálnu synodu biskupov, ktorá sa začala zamýšľať nad integrálnou ekológiou), ho správne a vrúcne chápe.

Pápež František totiž už dlhodobo sníva o slobodnom a šťastnom rozvinutom amazonskom regióne, v ktorom sa dbá na práva domorodých obyvateľov, v ktorom budú hlasy lovcov a zberačov vypočuté a ich dôstojnosť bude uznávaná. Pre Davi Kopenawu je pápež František mocným mužom a brazílsky prezident da Silva bude musieť počúvať hlas mocného muža. Najmä, keď už brazílskeho prezidenta da Silvu navštívil aj v tejto veci v posledných dňoch kardinál Pietro Parolin.

Náčelník a šaman Davi Kopenawa sa skutočne nemýli. Pápež František je naozaj mocný muž, aj keď v súčasnosti väčšina afrických biskupov vo veci dokumentu Fiducia supplicans pápeža Františka a jeho propagandistu kardinála Fernándeza príliš ochotne nepočúva. To však len preto, lebo títo africkí biskupi evidentne nie sú synodálne dostatočne zasiahnutí láskou a sprevádzaním a preto dogmaticky ľpejú na svojom tmársko-konzervatívnom postoji, v ktorom označujú sodomiu ako hriech a nezriadenosť.

Na náčelníka a šamana kmeňa Yanomani Davi Kopenawa by sa však možno mohli obrátiť s prosbou o pomoc obete sexuálneho predátora a pseudoumeleckého štukatéra Marka Rupnika, ktorým dosiaľ pápež František nevenoval toľko vrúcnej pozornosti, akú venuje amazonským lovcom a zberačom.

Ak by sa slovinským sestrám podarilo získať náčelníkovu podporu a ten by pápežovi Františkovi dokázal vysvetliť, že exjezuita a sexuálny predátor Rupnik je niečo podobné ako brazílski „garimpeiros“ a že Rupnik navyše ani netriedi odpad a zo Slovinska do Ríma lieta arogantne bez ohľadu na nárek zmučenej matky Zeme lietadlom, možno by v bergogliánskych kruhoch vo Vatikáne bolo počuť hlas v minulosti zneužívaných slovinských sestier výraznejšie.

BK

Zdroj: Aleteia, ilustračný obrázok, zdroj – snímka obrazovky/youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Mária Magdaléna de’ Pazzi, panna a rehoľníčka

O Matke nášho Vykupiteľa

Sexualita ako subjektívny zážitok alebo ako súčasť objektívneho poriadku? O dvoch nezmysloch súčasnej liberálnej feministickej teológie

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, II. časť