Októbrová Synoda v Ríme začne ekumenickou vigíliou s pápežom a náboženskými predstaviteľmi iných cirkví. Kto ide vlastne zasadať– katolícka Cirkev alebo žeby už svetová cirkev? -

Októbrová Synoda v Ríme začne ekumenickou vigíliou s pápežom a náboženskými predstaviteľmi iných cirkví. Kto ide vlastne zasadať– katolícka Cirkev alebo žeby už svetová cirkev?


11. septembra 2023
  Krátke správy

V sobotu 30. septembra sa začne dlho očakávaná biskupská Synoda o synodalite. Tá sa má týkať zásadných zmien v katolíckej Cirkvi, ako o tom svedčia aj jej prípravné dokumenty. Pokrokové zložky v Cirkvi sa dožadujú diskusie o LGBT, svätení žien, zrušení kňazského celibátu, možnosti prijímania pre znovu zosobášených rozvedených, ale aj antikoncepcie, potratov či eutanázie.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Paradoxne, aj keď sa dnes tieto témy týkajú bytostne už len katolíckej Cirkvi, ktorá sa pod vedením pápeža Františka pravdepodobne chystá zavŕšiť viac ako 60 rokov trvajúcu deštrukciu, začiatok Synody sa neponesie v duchu internej katolíckej rekonštrukcie, ale ekumenizmu – čiže zbližovania s heretickými a schizmatickými kresťanskými spoločenstvami. Tie si už svoje „synody“ dávno odkrútili a požehnávanie homosexuálov, kňažky či dokonca lesbické biskupky, odmietanie kňazského celibátu a prijímanie antikoncepcie, mnohonásobné rozvody a pripúšťanie eutanázie už pre ne nie sú traumatizujúcou novinkou, ale bežnou každodennosťou.

A to je zrejme považované organizátormi Synody za mimoriadne podnetné, pričom ekumenický modlitbový večer na úvod Synody má byť snáď akýmsi symbolickým vyjadrením toho, kam sa budú kroky zosynodalizovanej Cirkvi uberať.

Ako povedala 8. septembra počas tlačovej konferencie Svätej stolice sestra Nathalie Becquartová, podsekretárka Generálneho sekretariátu Synody biskupov a prvá žena s volebným právom na Synode biskupov, nad ktorou prednedávnom jasala celá pokroková tlač, „dôležitosť ekumenického rozmeru bola zdôrazňovaná od samého počiatku Synody“. Už prípravný dokument totiž navrhoval dialóg s ostatnými kresťanskými denomináciami, ako jednu z desiatich tém, ktoré by mali byť skúmané (rozumej presadzované) počas prvotnej fázy synodálnej cesty. Zrejme, aby sa katolíci od odlúčených, ale pokrokovejších bratov niečomu priučili.

Becquartová zároveň citovala slogan pápeža Františka: „Nemôže existovať synodalita bez ekumenizmu a neexistuje ekumenizmus bez synodality.

S tým sa dá samozrejme len súhlasiť, otázkou zostáva: Prečo by vlastne obe tieto pokrokové záležitosti mali vôbec v katolíckej Cirkvi existovať?

Podľa Becquartovej sa „toto modlitbové stretnutie odvíja od sna, ktorý v roku 2021 vyjadril brat Alois, vedúci ekumenickej komunity z Taizé“. Takže niektorým sa zrejme splnia ich romantické sny, iným sa zase zhmotnia ich nočné mory. V každom prípade takého, ktorý by si zo Synody niečo neodniesol zrejme nebude…

Vigílie sa okrem všetkých členov synodálneho zhromaždenia, ako píše Vatican Newszúčastní mnoho predstaviteľov rôznych cirkví a kresťanských denominácií, ktoré začnú svoj pobyt v Ríme“. Čítame dobre „začnú“, pretože potom sa odoberú na „trojdňové duchovné rekolekcie“ (tiež ekumenické?) a 4. októbra sa zúčastnia na otváracej omši.

Počas vigílie sa postupne vystriedajú v modlitbe predstavitelia viacerých cirkevných spoločenstiev a nakoniec bude, ako píše Vatican News – „spoločné požehnanie od pápeža Františka a všetkých dvanástich kresťanských predstaviteľov“! Ergo, už ich nebude požehnávať len hlava katolíckej Cirkvi, ale akýsi spoločný synod všetkých kresťanských cirkví sveta.

Na vigílii sa zúčastnia tiež mladí ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, z rôznych európskych krajín a patriaci ku všetkým cirkvám a kresťanským denomináciám,“ vysvetlil brat Matthew, ktorý bude od 3. decembra ako vedúci v Taizé. Dodal, že táto udalosť bude „jadrom víkendu zdieľania“ pre viac ako tritisíc mladých ľudí, ktorí sa v Ríme zídu od piatka 29. septembra do nedele 1. októbra. Iniciatívu podporuje organizácia Spoločne – zhromaždenie Božieho ľudu, v spolupráci s viac než päťdesiatimi cirkevnými zložkami, vrátane cirkví, komunít, hnutí a pastoračných služieb pre mládež a inštitúcií.

Na Synode nepochybne dôjde k zásadným posunom vo vnútrocirkevnom živote a týmto očakávaním sa netaja ani organizátori Synody. Ekumenický charakter otvorenia Synody však prináša navyše otázku: Deje sa toto všetko z vnútornej potreby bežných katolíckych laikov (ktorí mimochodom podľa štatistík účasť na synodálnej ceste v podstate odignorovali) alebo pre uspokojenie tých, ktorí by radi videli rozplynutie katolíckej Cirkvi v mori ekumenizmu a medzináboženského dialógu?

BM

Zdroj: Vatican News, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.