Obete sexuálneho zneužívania žiadali na proteste v Ríme, aby pápež odvolal arcibiskupa Fernándeza -

Obete sexuálneho zneužívania žiadali na proteste v Ríme, aby pápež odvolal arcibiskupa Fernándeza


29. septembra 2023
  Krátke správy

Včera sa konala v Ríme protestná akcia, ktorú zorganizovali obete sexuálneho zneužívania v Cirkvi. Protestovali proti konaniu pápeža Františka a požadovali, aby bol z funkcie odvolaný arcibiskup Victor Manuel Fernández, nový prefekt Dikastéria pre náuku viery. Skupina veriacich sa zhromaždila v blízkosti starobylého Anjelského hradu.

Zdroj: youtube.com

Jeden z účastníkov, zakladajúci člen organizácie Ending Clergy Abuse (ECA) Peter Isley, ktorý tiež zažil sexuálne obťažovanie, uviedol:

Arcibiskup Fernández je poslednou osobou, ktorá by mala viesť úrad, ktorý má na starosti všetky prípady znásilnenia a sexuálneho zneužívania duchovnými na celom svete. Ako to vieme? No, pozriete sa na jeho minulosť. Ak by sa pápež František poradil s obeťami z Argentíny, tento muž by nikdy nebol vymenovaný.

Účastníci demonštrácie niesli transparenty s nápisom „Fernández musí odísť“ a ďalšie s fotografiou pápeža Františka objímajúceho Fernándeza s vetou: „Vedeli a nič neurobili“.

Pod drobnohľadom je teraz najmä Fernándezov postup pri riešení prípadu pátra Eduarda Lorenza. Fernández je obvinený z toho, že „verejne obhajoval“ vplyvného kňaza po tom, čo sa opakovane začali riešiť obvinenia jeho sexuálneho zneužívania detí z roku 2008. Zoči-voči obvineniam o. Lorenza, Fernández zverejnil priamo na webovej stránke arcidiecézy list od Lorenza, v ktorom kňaz poprel obvinenia ako „ohováranie, urážky a očierňovanie“.

Fernández tiež pevne podporoval Lorenza na verejnosti a obhajoval svoje rozhodnutie prideliť Lorenza do školy aj po tom, čo rodičia nahlas protestovali. Na adresu obvinení napísal, že „určite to tak nie je“, že Lorenzo je „nebezpečná bytosť“ a dodal, že obavy rodičov „pramenia, čo je pochopiteľné, z hrubého napadnutia a zosmiešnenia jeho osoby“.

Americká advokátska skupina Bishop Accounttability kritizovala Fernándeza za to, že ešte v marci 2019 koncelebroval svätú omšu s Lorenzom, keďže v tom čase už bol kňaz „pod novým kriminálnym dohľadom“ za zneužívanie. Lorenzo bol odstránený zo svojej farnosti až v októbri 2019, keď sa trestné konanie proti nemu zintenzívnilo. Po vydaní zatykača spáchal Lorenzo v decembri 2019 samovraždu.

Na demonštrácii v Ríme bola prítomná aj Lorenzova obeť, v mene ktorej bolo urobené vyhlásenie s podrobnosťami o nahlásených udalostiach zneužívania.

ECA tiež zdôraznila Fernándezove rokovania s Inštitútom Antonia Provola pre nepočujúce a sluchovo postihnuté deti v La Plata, prípad, ktorý zdedil, keď prevzal kontrolu nad arcidiecézou La Plata. V škole bolo údajne viac ako 24 detí sexuálne zneužívaných a mučených zamestnancami školy a riaditeľ školy, otec Nicola Corradi, SM, bol v roku 2019 odsúdený na 42 rokov väzenia za znásilnenie a sexuálne napadnutie nepočujúcich detí v škole Provolo v Mendoze.

ECA navyše obvinila pápeža Františka, že osobne prispel k „utajovaniu zločinov v školách Provolo“, pričom ECA tvrdí, že vedel o zneužívaní, ale nepodnikol žiadne kroky.

Žiadny biskup, ktorý kryje sexuálne zločiny na deťoch a ignoruje a prepúšťa obete zneužívania duchovnými vo svojej diecéze, by nemal viesť úrad, ktorý dohliada, vyšetruje a stíha sexuálnych delikventov duchovných z celého sveta, ani by sa nemal stať kardinálom,“ uviedla Julieta Añazcová, obeť sexuálneho zneužívania z arcidiecézy La Plata, ktorú Fernández viedol od roku 2018 až do svojho vymenovania do čela dikastéria toto leto.

BM

Zdroj: LifeSite News, titulný ilustračný obrázok, zdroj: youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Vatikán vo Francúzsku blokuje vysviacku piatich kňazov u Misionárov Božieho milosrdenstva. Dôvodom je tradičná liturgia

Potřeba víry a její zneužití

Hrob – kniha života

Kardinál Schönborn z Viedne sa podelil s novokňazmi o svoju múdrosť. Povedal im: „Prosím, len žiadne pobožné reči!“