
Nový pápež by podľa AI mal byť progresívny a inkluzívny

13. marca 2025
Krátke správy
Umelá inteligencia má vskutku veľmi svojskú predstavu o budúcom nasledovníkovi pápeža Františka…

Istý čitateľ poslal novinárovi Rodovi Dreherovi zaujímavý email o tom, čo sa stalo, keď do AI programu (konkrétne Microsoft Copilot) zadal heslo „Pápež, akého potrebujeme“. Kto by čakal, že podľa umelej inteligencie potrebuje svet muža s mysľou sv. Pia X., sv. Leva Veľkého, či sv. Gregora Veľkého, asi by zostal poriadne zaskočený.
„Svet potrebuje pápeža, ktorý stelesňuje čnosti empatie, inkluzívnosti a progresívneho myslenia,“ rozpísal sa sebavedomo program. Hlava katolíckej Cirkvi by mala ďalej „tlačiť na riešenie problémov našich dní“ a zároveň „zjednocovať ľudí rôznych vier a kultúr“.
„Pápež, ktorého svet potrebuje, musí byť osobnosťou hlbokého súcitu, ktorá sa skutočne stará o ľudí na okraji spoločnosti a trpiacich. Takýto pápež by sa mal aktívne angažovať vo vzťahu k ľuďom bez práv a ponúkať im nielen slová útechy, ale aj konkrétnu podporu a obhajobu,“ pokračuje program. Kým všetky tieto veci sú chvályhodné a zaiste potrebné (sv. Pius V. sa napríklad osobne staral o to, aby mal hladujúci ľud Ríma zásoby chleba a tiež istotu platenej práce), predsa tu zjavne absentuje tá úplne najdôležitejšia úloha pápeža: „privádzať ľudí ku Kristovi“. Pápež by mal ďalej podľa programu osobným príkladom inšpirovať ostatných, „aby konali s láskavosťou a empatiou vo svojich vlastných komunitách,“ čo napríklad aj sv. Pius V. robil.
Ďalšie „nápady“ tohto stroja sú už však ďaleko za hranicou toho, čo by mal nástupca sv. Petra vo svojom úrade vykonávať. Umelá inteligencia sa nazdáva:
„Vo svete rozorvanom polarizáciou musí byť pápež šampiónom inklúzie, prijímania ľudí z akéhokoľvek zázemia, akejkoľvek etnicity a viery. Tento vodca by sa snažil prekonávať bariéry a podporovať dialóg medzi rôznymi náboženskými spoločenstvami, podporovať vzájomný rešpekt a porozumenie.“
Nikto nebol väčším obhajcom práv pôvodných obyvateľov Južnej Ameriky ako pápež a Cirkev, ktorí aktívne bojovali proti rôznym európskym obchodníkom a špekulantom snažiacich sa pôvodných obyvateľov využívať na otrocké práce. Avšak prvoradou úlohou Cirkvi a pápeža je, bolo a bude krstiť ľudí a privádzať ich ku jedinej spásonosnej viere, ktorá jediná privádza ľudí do Božieho kráľovstva – a tou je katolícka viera. Ak by pápež ponechával ľudí v tme ich falošných náboženstiev, spreneveroval by sa svojej funkcii, zrádzal by Krista a nemilosrdne by im zatváral bránu do večného života. A presne takýto by pápež podľa tejto „inteligencie“ mal byť?!
„Pápež, ktorého svet potrebuje, by mal byť hlasným zástancom sociálnej spravodlivosti, mal by riešiť systémové nerovnosti a bojovať za práva utláčaných. To zahŕňa aj vystupovanie proti ekonomickým rozdielom, rasovej diskriminácii a rodovej nerovnosti. Využitím svojho vplyvu by pápež naliehal na vlády a inštitúcie, aby zaviedli politiky, ktoré podporujú spravodlivosť a rovnosť.“
Presne toto robili kňazi v Južnej Amerike, ktorí si aj vytvorili svoje vlastné morálne učenie známe ako „teológia oslobodenia“. Po viac ako 40 rokoch možno povedať, že išlo o devastačný krok. Ľudia katolícku Cirkev masívne opúšťajú a pridávajú sa k rôznym (protestantským) turíčnym hnutiam. Kňazi, ktorí šírili „teológiu oslobodenia“ zabúdali na duchovný aspekt náboženstva, zabúdali, že Ježiš každého človeka vyzýval „niesť svoj kríž“ – a mysleli si, že sami vlastnými silami vybudujú dokonalú spoločnosť (ešte k tomu bez Boha). Mnohí z nich nakoniec skončili ako kadejakí povstalci v rôznych prapodivných hnutiach „za oslobodenie vlasti spod nadvlády kapitalizmu“. Svet zdokonaľovali iba svätci – lenže tí vedeli, že treba začať najprv od Boha a ekonomické zázemie prichádza na rad až neskôr. Opačný postup vedie vždy do priepasti.
Nový pápež by mal ďalej podľa AI „viesť svet k uzmiereniu“, čo je, samozrejme, jedna z jeho úloh, ale tiež „povzbudzovať k progresívnemu zmýšľaniu“. „Inteligencia“ sa nazdáva:
„To zahŕňa zapojenie sa do modernej vedy a technológie, podporu pokroku v oblasti ľudských práv a otvorenosť voči vyvíjajúcim sa výkladom náboženských učení.“
Boh je nemenný a teda aj poznanie – náboženstvo –, ktoré nám dal, je nemenné. Hovoriť o „vyvíjajúcom sa výklade náboženských učení“ znamená zapierať vieru, ktorú sme prijali od predkov a ktorí ju prijímali z generácie na generáciu už od apoštolských čias. Dnes, keď sa vraciame späť od 72 pohlaví k dvom, už niet pochýb o tom, že „progresívne myslenie“ je slepá ulička, akýsi diabolský klam.
Nie, AI, mýliš sa: toto nie je pápež, akého svet potrebuje. Svet potrebuje nového sv. Pia V., či sv. Pia X., ktorí ho opäť privedú ku Kristovi. Až potom môže začať aj ekonomická a sociálna obnova národov.
MG
Zdroj: blog Roda Drehera, titulný ilustračný obrázok, zdroj – film-rezensionen.de
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!