Nepodarená eutanázia -

Nepodarená eutanázia


7. septembra 2023
  Krátke správy

Belgické médiá informovali o škandalóznych okolnostiach eutanázie 36-ročnej ženy. Nevyliečiteľne chorú ženu lekári jednoducho udusili vankúšom po tom, čo jej nepodali dostatok smrtiacich liekov.

Ilustračný obrázok, zdroj: picpedia.org / Nick Youngson

Incident sa odohral v meste Upee na východe Belgicka. 36-ročná žena sa rozhodla podstúpiť eutanáziu po tom, ako sa dozvedela, že trpí nevyliečiteľnou formou rakoviny. Keď sa zdravotný stav tejto ženy zhoršil, rozhodla sa na vlastnú žiadosť podstúpiť – v tejto krajine legálnu – procedúru samovraždy / vraždy eufemicky nazvanej „dobrá smrť“. Zákrok prebehol v jej vlastnom dome, pričom manžel a dcéra nechceli byť svedkami smrti milovanej osoby, a tak z domu odišli…

Pacientku sprevádzali len zdravotníci – lekár a dve sestry. Podľa francúzskeho webu Sudinfo sa proces „dobrej smrti“ nevydaril. Žena dostala nedostatočné množstvo smrtiacich drog, a preto sa ju odborníci rozhodli zabiť udusením vankúšom. Lekári chceli túto skutočnosť skryť, ale príbuzný jednej zo sestier, keď sa dozvedel podrobnosti, informoval prokuratúru. Následne súdny lekár potvrdil prítomnosť známok dusenia na tele tejto ženy. Rodina ženy teraz podala občianskoprávnu žalobu na lekárov.

To, čo sa stalo, nie je eutanázia. Takáto definícia tejto hroznej situácie znehodnocuje gesto eutanázie, ktorá má človeka bez bolesti sprevádzať až do konca,“ komentoval belgický politik a lekár Jacques Brochi udalosť v rozhovore pre RTL Info.

Z katolíckeho hľadiska nič z toho, čo sa dnes akceptuje v západnom svete ako eutanázia, dobrou smrťou v skutočnosti nie je. Dobrá smrť je, keď duša človeka opustí telo v stave milosti posväcujúcej, ktorá je jedinou cestou do večného života. Asistovaná samovražda, ponúknutá človeku sužovanému bolesťou, strachom a chorobu, nech už sa halí do akéhokoľvek milosrdného hávu, je vždy len samovraždou, prípadne vraždou a podiel viny a hriechu na nej majú všetky zainteresované strany. A ako ukázal tento prípad, medzi vraždou za pomoci smrtiacej injekcie a udusením vankúšom je rozdiel len akcidentálny, nie podstatný.

Len pre úplnosť dodávame, že arcibiskup Vincenzo Paglia, obľúbenec pápeža Františka, ktorý bol dosadený do čela Pontifikálnej akadémie pre život, sa nedávno vyjadril, že asistovaná samovražda je za istých podmienok prijateľným riešením.

Dá sa teda očakávať, pri všetkých tých dramatických zmenách, ktoré teraz v Cirkvi zažívame, že v blízkej budúcnosti budú komandá vykonávajúce eutanáziu zložené z lekára, dvoch sestier a aj kňaza?

JD

Zdroj: sudinfo.be, oopstop.com, catholicherald.co.uk, titulný ilustračný obrázok, zdroj – picpedia.org / Nick Youngson


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Žili v Pompejach kresťania? O slávnom slovnom štvorci (trochu) inak

Iránsky prezident v OSN: „Svet očakáva moslimského spasiteľa a on už je medzi nami“

Podpora udavačstva zo strany nemeckej vlády pripomína pomery v Tretej ríši a bývalej NDR

Slovo kňaza alebo Ako sa nepomýliť pri volebnej urne