Nečakaný víťaz holandských volieb, Gerd Wilders: „Je to najšťastnejší deň môjho politického života“ -

Nečakaný víťaz holandských volieb, Gerd Wilders: „Je to najšťastnejší deň môjho politického života“


23. novembra 2023
  Krátke správy

Víťazná strana stredajších holandských parlamentných volieb PVV pod vedením aj u nás známeho politika Gerda Wildersa má vskutku zaujímavý program: zatvorenie mešít, zákaz buriek, či vystúpenie Holandska z Európskej únie.

Gerd Wilders
zdroj: fb Gerd Wilders

Podľa prieskumov verejnej mienky (ang. exit poll) je politické zoskupenie Gerda Wildersa s názvom „Strana za slobodu“ (PVV) na ceste k zisku najväčšieho počtu kresiel v holandskom parlamente. Podľa liberálneho Guardianu ide o „masívnu volebnú anomáliu“, ktorej „dozvuky budú pociťované v celej Európe“. Denník však upozorňuje, že je stále otázne, či sa Wildersovi podarí zostaviť vládu s niektorou z menších strán.

Vyzývam strany…“ začal Wilders svoj prejav po sčítaní dostatočného počtu hlasov. „Kampaň sa skončila a voliči rozhodli. Teraz sa musíme pozrieť na dohody medzi sebou navzájom. So skvelou pozíciou 35 kresiel už nemôže byť PVV viac prehliadaná.

Vo víťaznej reči ďalej vyjadril, že verí v to, že „môžeme dosiahnuť dohodu“ a tiež, že rozumie, „žeby sme nemali prijímať také opatrenia, ktoré sú proti ústave“. Pokračoval:

Bude to ťažká práca, ale sme pripravení vládnuť. Toto je najkrajší deň môjho politického života.

Francúzsky denník Le Monde uviedol, že počas kampane Wilders niekoľkokrát sľúbil, že „bude premiérom pre všetkých“, a to „bez ohľadu na ich náboženstvo, pôvod, pohlavie alebo čokoľvek,“ a že jeho hlavnými témami budú teda chlebové témy. Denník však pripomína, že politický manifest strany hovorí niečo iné. Le Monde o manifeste:

Záväzné referendum sa bude konať o „Nexite“, čo je myšlienka, že Holandsko opustí EÚ. PVV volá po okamžitom zastavení pomocných balíčkov (migrantom). Ohľadom zahraničnej politiky sú paralely s Trumpom zrejmé. „Holandsko prvé“, hlása manifest. Wildersovi už aplaudoval maďarský nacionalistický premiér Viktor Orbán, ktorý po exitpolle vyzdvihol „vetry zmeny“.

Gerd Wilders založil Stranu slobody v roku 2004 a za jej najhlavnejšiu tému od počiatku ustanovil boj proti islamu. Podľa jeho slov ho k tomu viedlo zabitie antiislamského filmára Thea van Gogha, ako aj čas, ktorý strávil v Izraeli v kibuci. Hoci bol v minulosti veľkou hviezdou „antiestablišmentu“, v posledných rokoch jeho hviezda pod náporom mladších „krajne-pravicových“ politikov skôr upadala. Preto je jeho raketový vzostup v roku 2023 vyvolal pomerne veľké prekvapenie.

Médiá tzv. hlavného prúdu okrem jeho anti-islamskej rétoriky trápi tiež to, že mal viackrát pomerne tvrdé vyjadrenia voči Európskej únii a tiež to, že bol Najvyšším súdom uznaný vinným za „diskrimináciu proti Maročanom“, keď po speve davu „Menej (Maročanov)!“ vyhlásil: „Postaráme sa o to!

V týchto voľbách však zvolil miernejšiu rétoriku (zvlášť voči EÚ) ako tomu bolo v minulosti, keďže ráta s prípadnou koalíciou aj tých strán, ktoré sú za zotrvanie Holandska v únii.

MG

Zdroj: Guardian, Le Monde, Reuters, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Gerd Wilders


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista