
Najnovší prieskum v Írsku zistil rapídny pokles sympatií k Cirkvi. Len 27 % ľudí má na ňu priaznivý názor

21. mája 2025
Krátke správy
Zrejme nie je v Európe štát, v ktorom by došlo v takej krátkej dobe k takému rýchlemu úpadku katolicizmu ako v Írsku. Z národa, u ktorého bolo slovo katolík takmer synonymom k pomenovaniu Ír a k národnej identite, sa v priebehu posledných tridsiatich – štyridsiatich rokov stal národ, ktorý pociťuje väčšinovo ku katolíckej Cirkvi averziu či v lepšom (?) prípade ľahostajnosť.

Najnovší prieskum, ktorý iniciovala organizácia Iona Institute, priniesol pre Cirkev zdrvujúce informácie o averzii írskeho obyvateľstva k inštitúcii, ktorá formovala celé jeho dejiny a identitu od raného stredoveku.
https://ionainstitute.ie/wp-content/uploads/2025/05/Religion-and-Spirituality-in-Ireland-May-2025.pdf
Samotný prieskum pre inštitút vykonala spoločnosť Amarach Research. Podľa neho má v Írsku priaznivý názor na katolícku Cirkev len 27 percent ľudí. 40 percent uviedlo, že má na Cirkev názor výslovne negatívny. Zvyšok by sme mohli označiť ako ľahostajných ľudí.
To je pri národe, v ktorom bola ešte v 60. – 70. rokoch 20. storočia drvivá väčšina praktizujúcich katolíkov číslo nanajvýš tristné, pretože tých 27 percent len pociťuje sympatie k Cirkvi a nemusia byť praktizujúci.
V podobnom utilitaristickom duchu sekulárnej prospešnosti, teda nie viery, keď ľudia považujú Cirkev za vhodnú preto, lebo sa stará o veci, ktoré iní nechcú robiť (nemocnice, sociálne služby), sa ukazuje aj výsledok 45 percent respondentov, ktorí uviedli, že Cirkev a katolícke učenie môžu byť prospešné pre spoločnosť. Značné percento z nich môžu byť práve horeuvedení ľahostajní, ktorí sa na Cirkev síce nepozerajú príliš priaznivo, ale uznávajú, že niekto tú „špinavú“ prácu musí robiť.
Avšak 32 percent nesúhlasí ani s tým, aby Cirkev vykonávala túto „špinavú“ a nepopulárnu prácu.
Prieskum podľa portálu Catholic Herald ukázal, že každý štvrtý občan Írska by bol spokojný, keby katolícka Cirkev úplne zmizla z írskej spoločnosti.
Z celkového počtu respondentov len 16 percent uviedlo, že navštevuje pravidelne sväté omše. To by dokresľovalo horeuvedený údaj, že v uvedených 27 percentách, ktoré majú priaznivý názor na Cirkev nemusia byť všetci praktizujúci katolíci.
Pri hodnotení výsledkov odborníci uvádzajú väčšinou ako príčinu úpadku popularity Cirkvi škandály týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí, či v seminároch. To je však len veľmi povrchný pohľad. Pokiaľ by bolo za averziou len morálne rozhorčenie nad úpadkom kňazstva, tak by sa dalo len ťažko vysvetliť amorálne, čiže súhlasné stanovisko a konanie írskeho obyvateľstva pri referendách o legalizácii potratov a homosexuálnych partnerstiev či dokonca manželstiev.
Jav, ku ktorému v Írsku dochádza, nie je symptómom morálneho rozhorčenia na kňazský stav, ale postupné odpadnutie od viery a sekularizácia. Tento jav, rovnako ako morálny úpadok kňazstva, má svoje korene v 60. rokoch 20. storočia, v ktorých prebehla radikálna kultúrna revolúcia, ktorej idey nám vládnu dodnes.
Cirkev namiesto toho, aby sa proti týmto ideám rázne postavila, sa pokúsila o zmierenie, čím jednak relativizovala vnímanie voči modernite u veriacich laikov, ale zároveň aj u absolventov seminára. Tí sa následne s oslabeným učením a relativizovanou morálkou nedokázali ubrániť pokušeniam, ktoré im už nepripadali oproti minulosti až také závažné a zatratenia hodné. Vznikol začarovaný kruh, z ktorého niet úniku: čím viac sa Cirkev prispôsobuje modernému svetu, tým viac škandálov visí vo vzduchu a tým viac ľudí nachádza zámienku, aby sa zbavili viery a sekularizovali sa. No a Cirkev sa potom, ak ich chce „získať“, musí posunúť ešte ďalej a tak stále dokola.
Írsko je toho desivým dokladom.
Branislav Michalka
Zdroj: Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!