Moskovský patriarchát: „Fiducia supplicans“ je veľmi nebezpečný dokument -

Moskovský patriarchát: „Fiducia supplicans“ je veľmi nebezpečný dokument


1. marca 2024
  Krátke správy

Odporcovia požehnania znovu zosobášených a homosexuálnych párov dostávajú z Moskvy podporu: „Fiducia supplicans“ je podľa Moskovského patriarchátu veľmi nebezpečný signál a tento vatikánsky dokument odporuje kresťanským normám.

Ruská pravoslávna cirkev ostro kritizuje deklaráciu Vatikánu ohľadom požehnávania párov rovnakého pohlavia v katolíckej Cirkvi. Predseda Biblicko-teologickej komisie Moskovského patriarchátu, metropolita Hilarion, považuje dokument „ Fiducia supplicans “ za „veľmi vážny odklon od kresťanských morálnych noriem“, ako povedal v rozhovore pre štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti. Vatikán nezachádza tak ďaleko ako protestantské cirkvi; ale „toto všetko je vnímané ako veľmi nebezpečný signál a ako ústupok vedenia katolíckej cirkvi tým liberálnym kruhom, ktoré sa snažia diktovať ich agendu.

Zdroj: youtube.com

Podľa metropolitu Hilariona bola jeho teologická komisia poverená patriarchom Kirillom I., aby analyzovala vatikánsky dokument Fiducia supplicans. Určená komisia dospela k záveru, „že Sväté písmo nemôže nijakým spôsobom ospravedlniť túto novú prax Fiducia supplicans“. Metropolita sa tiež posťažoval, že vo vatikánskom dokumente mu absentuje možnosť, aby sa „páry žijúce v neregulárnych vzťahov kajali, alebo zmenili svoj životný štýl“.

Patriarcha Kirill I. poslal Hilariona ho do Maďarska, kde odvtedy pôsobí ako metropolita v Budapešti. Duchovný však naďalej vedie teologickú komisiu. Dokument Fiducia supplicans z 18. decembra 2023 umožňuje v katolíckej Cirkvi požehnanie pre nezosobášené, znovu zosobášené a homosexuálne páry v duchu pastoračného prijatia.

Aby nedošlo k zámene s manželstvom, požehnanie sa nesmie uskutočniť v rámci liturgického slávenia. Rovnako by sa nemali konať na dôležitom mieste v priestoroch kostola alebo pred oltárom. Vatikán tiež zdôrazňuje, že požehnania neospravedlňujú hriešnika ani situáciu, v ktorej sa dotknutí ľudia nachádzajú.

Dokument Fiducia supplicans vyvolal búrlivú diskusiu v mnohých krajinách sveta, i v samotnom Vatikáne. Drvivou väčšinou sa proti dokumentu Fiducia supplicans postavili africkí katolícki biskupi.

BK

Zdroj: katholisch.de, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní