„Mnohí zo synov Cirkvi sa stanú jej najväčšími nepriateľmi, kým mnohí z jej nepriateľov sa stanú jej najvernejšími synmi“ – Plní sa dávne proroctvo priamo pred našimi očami? -

„Mnohí zo synov Cirkvi sa stanú jej najväčšími nepriateľmi, kým mnohí z jej nepriateľov sa stanú jej najvernejšími synmi“ – Plní sa dávne proroctvo priamo pred našimi očami?

Matej Gavlák
3. júla 2024
  Cirkev Spoločnosť  

Sme svedkami prazvláštneho javu: na jednej strane mnoho katolíckych laikov a kňazov doslova bez mihnutia oka denne popiera základné učenie našej viery; no na druhej strane do Cirkvi prichádzajú ľudia, ktorí s ňou nikdy predtým neprišli do kontaktu a ktorí chcú úprimne a verne žiť podľa 2000-ročnej katolíckej náuky. Takáto veľmi podobná „inverzia“ pritom bola Pánom Ježišom predpovedaná mystičke Luise Piccarrete…

Herec Shia LaBeouf vstupuje do katolíckej Cirkvi, január 2024
zdroj: youtube Bishop Robert Barron

Surrealistická doba

Žijeme akoby v surrealistickej dobe. A to sa netýka len svetského sveta, ale aj Cirkvi. Ako inak nazvať všetky šialenosti, ktorými nás denne bombardujú naši bratia a sestry vo viere, či dokonca naši priami predstavení, ktorí predsa majú za úlohu chrániť čistotu našej viery! „Vakcína je spása!“, „Cirkev je príliš patriarchálna!“, „Tradiční katolíci sú bigotní spiatočníci!“, „Homosexualita je dar od Boha!“, „Nepotrebujeme exorcistov, ale psychológov!“, „Nechceme nikoho konvertovať!“, „Ži a nechaj žiť!“, „Ženy v Cirkvi sú utlačované!“, „Chceme ženský diakonát!“, „Kto sme, aby sme súdili?!

Skrátka nie je téma, nie je tradičná katolícka vlastnosť, ktorú by proti nám neobrátili – a to zväčša naši vlastní. A to nehovoriac o pokrstených katolíkoch, ktorí vieru nepraktizujú, prípadne sa jej už stihli zriecť. Posmešky, hrubé urážky, nepriateľské postoje, niekedy až bubnovanie na vojnové bubny, to všetko je naša každodennosť.

Ťažko povedať, čo je vlastne horšie – či to, že naši predstavení s pápežom na čele nám chcú zakázať omšu vekov, alebo to, že človek pokrstený v tej istej Cirkvi ako ste aj vy, vám v práci spraví peklo zo života, lebo ste mu povedali o Ježišovi? Od predstavených počúvame výčitky, že sme bigotní. Od pokrstených susedov zas posmešky že veríme v deduška na obláčiku, alebo že bránime zločineckú zbohatlícku organizáciu.

Všetci akoby boli proti veriacim, ktorí chcú verne a čestne zachovávať učenie Cirkvi, ktorú založil Ježiš Kristus. Ale zdá sa, že k nám prichádza posila – a to z toho najneočakávanejšieho smeru.

Vojna proti Cirkvi

Nasledujúce proroctvo je pripisované mystičke a vizionárke Louise Piccarrete (1865 – 1947), ktorá počas života slúžila v Ráde sv. Dominika a ktorú si veľmi ctil i sv. Páter Pio. V roku 2007 jej Kongregácia pre kauzy svätých udelila titul „Služobníčka Božia“. Známa je tým, že varovala Mussoliniho, aby sa nezapájal do 2. svetovej vojny, lebo inak „zahynie biednou smrťou“. Text proroctva:

Pán Ježiš mi povedal: „Mnohí si hovoria, že sú katolíci, no len predstierajú, že sú mojimi deťmi, kým v skutočnosti sú najväčšími nepriateľmi! … Títo falošní synovia budú prví, ktorí začnú vojnu proti Cirkvi. Budú chcieť zavraždiť vlastnú Matku! Čoskoro započnú vojnu proti Cirkvi, no mnohí z jej najväčších nepriateľov sa stanú jej najvernejšími synmi.

Takže prví, ktorí začnú (už začali?) vojnu proti Cirkvi budú ľudia, ktorí „o sebe hovoria, že sú katolíkmi“, no v skutočnosti budú chcieť Cirkev zničiť – zvnútra. Už exorcista a uznávaný tomista, otec Chad Ripperger v jednej svojej kázni uviedol, že ak nejaký prelát spôsobuje Cirkvi dlhodobo maximálnu možnú škodu, potom nejde o náhodu, či neschopnosť, ale o „zlovôľu“ – teda plánovanú snahu škodiť a ničiť.

Avšak minimálne rovnako zaujímavá je aj druhá časť Ježišových slov, podľa ktorých sa v tomto období z niektorých „najväčších nepriateľov“ Cirkvi stanú jej „najvernejší synovia“. Zdá sa, že už aj tento proces začína prebiehať.

Herci, ktorí sa obrátili

Ako prvú šokujúcu konverziu môžeme označiť obrátenie známeho amerického herca z filmov ako Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky, Transformers, či Fury, Shiu LaBeoufa. 38-ročný herec, ktorý začal trpieť vážnymi duševnými problémami a niekoľkokrát bol zatknutý políciou, sa ku katolicizmu dostal skrze to, že mal v jednom filme stvárniť sv. Pátra Pia. Počas príprav na film strávil istý čas medzi kapucínmi v Kalifornii, čo ho natoľko dojalo a ovplyvnilo, až začal uvažovať nad vlastnou konverziou.

Počas príprav chodieval denne na latinskú svätú omšu. Počas rozhovoru s biskupom Barronom uviedol, že ho latinská omša „zvlášť zasiahla“. Na biskupovu otázku „Ako to?“ odvetil, že nemá pocit, že sa mu na nej snažia „predať auto“. LaBeouf pokračuje:

Keď idem na omšu s gitarami…, mám pocit, akoby mi chceli predať nejakú myšlienku… V Inštitúte Krista Kráľa je latinská omša každý víkend. A rozhodne nemám pocit, žeby mi tam chceli niečo predať. Naopak, mám pocit, akoby mi bolo dovolené byť súčasťou niečoho veľmi výnimočného. Spustilo to vo mne niečo, vďaka čomu mám pocit, akoby som niečo našiel…

Herec definitívne vstúpil do katolíckej Cirkvi v januári tohto roka a uviedol, že ak by to bolo možné, rád by sa stal aj diakonom.

Na jeseň minulého roka obletela svet správa, že sa vo svojich 60 rokoch rozhodol do katolíckej Cirkvi vstúpiť aj komik, známy napríklad z filmu Sám doma 2: Stratený v New Yorku, Rob Schneider. Toho do náručia Matky Cirkvi priviedol odpor k masovej vakcinácii, k lockodownom, a pod., ako aj jeho práca na filme o Turínskom plátne. V jeho príspevkoch na sociálnych sieťach badať, že ho zaujala zvlášť téma odpustenia – prosil o odpustenie druhých a sám im ponúkol vlastné odpustenie.

V ďalších rozhovoroch Schneider uviedol, že na cestu ku katolicizmu mu zvlášť pomohol exorcista otec Ripperger a jeho kamarát – taktiež herec a komik – Kevin James, ktorý dokonca miništruje na latinských svätých omšiach (!) a ktorý sa so Schniederom pomodlil po latinsky. Je zaujímavé, že svojou predchádzajúcou tvorbou by sme oboch komikov skutočne mohli radiť skôr k nepriateľom katolíckej morálky a učenia. Dnes však patria k najväčším obhajcom katolicizmu, zvlášť toho tradičného.

Influenceri aj aristokrat

Ak sme pri známych osobnostiach, zaujali neočakávané aktivity influencerov Russella Branda, či Candace Owensovej a jej manžela. Angličan Brand bol klasickým hedonistickým „produktom“ našej doby – až kým nebol obvinený zo sexuálneho obťažovania (čo rezolútne poprel). Brand akosi ustál surový mediálny lynč a zmenil sa.

V jeho videách sa postupne začali objavovať kresťanské motívy. Branda zaujala skôr téma utrpenia Krista, keďže ako hovorí: „I ja sám som spoznal, čo je to skutočné utrpenie.“ Milióny svojich sledovateľov na sociálnych sieťach nabádal pred Veľkou nocou k pôstu a aj im predviedol, ako sa modlí svätý ruženec. Na rozdiel od vyššie zmienených je Russell Brand stále skôr kresťanom ako katolíkom a zjavne ho ešte čaká dlhá cesta – ale aspoň kráča po tej správnej.

Zato taká Candace Owensová, to už je iná liga. V apríli publikovala fotografie z Londýnskeho oratória – taktiež známeho vysluhovaním latinských sv. omší –, kde oficiálne vstúpila do katolíckej Cirkvi. V príspevku na sociálnej sieti pridala nasledujúci text:

Nedávno som urobila rozhodnutie vrátiť sa domov. Samozrejme, že toto rozhodnutie sa týkalo oveľa viac vecí, o ktoré sa plánujem podeliť v budúcnosti. Teraz však chváľme Boha za jeho jemné, ale neúnavné vedenie môjho srdca k Pravde.

Len niekoľko hodín po tom, čo oznámila svoj vstup do katolíckej Cirkvi, bol ohlásený aj jej prejav na konferencii „Catholic Identity Conference“, na ktorej mali vystúpiť osobnosti ako biskup Athanasius Schneider, emeritný biskup Joseph Strickland či novinár Michael Matt. Candace je tiež známa tým, že presadzuje vyhlásenie Krista za kráľa v USA.

Za pozornosť však stojí aj jej manžel, mladý britský aristokrat a bývalý protestant menom George Farmer, ktorý taktiež konvertoval na katolícku vieru. Pre Catholic Herald uviedol:

Začal som veľa čítať, najmä Ratzingera, a potom som v Oxforde začal študovať patristiku a stredovekú Cirkev. Potom už netrvalo dlho, aby som sa dal na katolicizmus, a tak som sa dal na vyučovanie a stal som sa katolíkom prostredníctvom miestnej univerzitnej kaplnky.

Aj z jeho ďalších slov v rozhovore badať, že je nielen hlboko veriacim katolíkom, ale že je i hlboko vzdelaným vo svojej viere.

Zabúdať by sme nemali ani na mladú Holanďanku Evu Vlaardingerbroekovú, ktorá už pravidelne vystupuje na rôznych konzervatívnych fórach v Európe i za oceánom. Tá do katolíckej Cirkvi vstúpila spolu so svojím otcom v apríli minulého roka (matka už bola katolíčka). 26-ročná dáma vtedy na svojom profile na sociálnej sieti uviedla:

Mám najskvelejších priateľov a rodinu. Ďakujem vám všetkým, že ste boli so mnou a mojím otcom na našom prijatí do svätej katolíckej Cirkvi. Pre mňa to znamenalo celý svet.

Aj Eva a jej otec sa nedávno stali katolíkmi
zdroj: fb Eva Vlaardingerbroek

Od toho času uverejňuje Eva pravidelne príspevky s katolíckou tematikou, navštívila mnohé pútnické miesta, o Kristovi sa vyjadrila že „o ňom treba všade rozprávať“ a katolícku vieru označila za „najmocnejšiu zbraň proti ľavicovému relativizmu“. Vyjadrila sa tiež, že žiaden pápež nemôže zmeniť katolícke učenie, lebo to Ježiš Kristus založil katolícku Cirkev.

Vedci a myslitelia

Nie sú to však len celebrity, koho láka priezračná čistota nezriedenej katolíckej viery. Britský konzervatívny časopis The Spectator si všíma nový trend medzi ostrovnými učencami – a to práve príklonu ku kresťanstvu a kresťanskej filozofii. V Británii totiž badať čoraz väčšiu frustráciu z pôsobenia miestnej moslimskej populácie, ktorá len v Londýne usporadúvala pravidelné 100-tisícové protesty na podporu Gazy, čo Briti vnímajú ako „demonštráciu sily“ islamu v ich domovine.

Samozrejme, učenci si začali uvedomovať, že odpoveďou na narastajúcu hrozbu islamu nemôže byť ateizmus – ktorý Mohamedovmu náboženstvu predsa otvoril brány dokorán –, ale práve kresťanstvo, ktoré púštnu vieru historicky niekoľkokrát porazilo a zahnalo späť.

Ku kresťanstvu tak podľa časopisu začína vzhliadať celý rad osobností, ktoré sa dlhodobo hlásili k ateizmu či agnosticizmu: Joe Rogan (broadcaster), Douglas Murray (historik), Louise Perryová (bývalá feministka, dnes advokátka návratu tradičného kresťanstva), Bret Weinstein (biológ), Jonathan Haidt a John Vervaeke (psychológova). Veľkou „bombou“ v Británii bol krst bývalej prominentnej ateistickej filozofky Ayaan Hirsi Aliovej. Stránky novín zapĺňa aj spisovateľ Paul Kingsnorth, ktorý prešiel od ateizmu cez budhizmus a čarodejníctvo, až zakotvil v ortodoxnom kresťanstve.

Osobitným príkladom je známy kanadský filozof Jordan Peterson spolu so svojou manželkou Tammy Petersonovou. Tammy oficiálne vstúpila do katolíckej Cirkvi túto Veľkú noc. Profesor Peterson sa zatiaľ na podobný krok neodhodlal, ale taktiež označuje kresťanstvo za protiváhu všetkého zla dneška a na manželkinej slávnosti sa kňazom nechal požehnať na čelo. Tiež bol zachytený v dave na tradičnej svätej omši.

Zaujímavý je tiež príbeh uznávaného britského historika Toma Hollanda, ktorý sa síce stále považuje za agnostika, ale nesmierne pozitívne prvky, ktoré prinieslo kresťanstvo do tohto sveta, mu zjavne nedajú spávať. Vo svojej knihe Dominion si všíma práve tieto fakty: ako kresťanstvo zničilo otrokárske spoločnosti, podnietilo vedeckú revolúciu, oslobodilo ženy, či zakladalo sirotince a nemocnice.

Hollanda ku kresťanstvu nepriťahuje len vlastný výskum, ale aj hrôzy Islamského štátu, ktorého stopy deštrukcie videl priamo v Iraku. Veľký vplyv mal na neho aj „zázrak“, keď mu diagnostikovali rakovinu, na čo sa začal modliť ku Matke Božej, aby mu nakoniec oznámili, že (údajne) išlo o chybnú diagnózu.

Cirkev na svojej krížovej ceste?

Iné proroctvá hovoria, že príde doba, kedy bude Cirkev „ukrižovaná“ podobne, ako bol ukrižovaný jej Zakladateľ. Ale rovnako tak „tretieho dňa vstane z mŕtvych“. Podľa blahoslaveného Holzhausera sa bude zdať, že je Cirkev definitívne zničená, pápež utečie do neznámeho exilu, chrám sv. Petra bude v plameňoch a katolíci budú všade prenasledovaní. Mnohí odpadnú, ale práve mnohí z najväčších nepriateľov Cirkvi sa obrátia a stanú sa jej obhajcami, mučeníkmi – a záchrancami.

Niektorí bádatelia sú toho názoru, že zápis o Benediktovi XVI. v proroctve sv. Malachiáša, znejúci „Sláva olivy“, odkazoval na začiatok tohto súženia, keďže i Pána Ježiša zajali na Olivovej hore. Vláda pápeža Františka je potom krížovou cestou nevesty Kristovej. Za Petra II. (nasledovníka pápeža Františka) má byť Rím skutočne zničený. Avšak nakoniec bude katolícka Cirkev obnovená do slávy, akú nezažila od vrcholného stredoveku a to počas vlády takzvaných „anjelských pápežov“.

Zdá sa, že na tento triumf (nazývaný aj „Triumf Nepoškvrneného Srdca Panny Márie“) zasieva Pán svoje malé semiačka už teraz.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.