Liberálny biskup Bonnemain odmieta potrestať aktérov ženskej koncelebrácie na omšiach: Nič závažné sa nestalo… -

Liberálny biskup Bonnemain odmieta potrestať aktérov ženskej koncelebrácie na omšiach: Nič závažné sa nestalo…


13. septembra 2023
  Krátke správy

Švajčiarsky biskup Bonnemain, ktorý patrí k progresívnej avantgarde vo svojom regióne, a preslávil sa takými aktivitami ako:

– nútenie všetkých diecéznych kňazov, aby podpísali dokument relativizujúci aktívnu homosexualitu:

https://christianitas.sk/svajciarsko-viac-ako-40-knazov-odmieta-podpisat-text-biskupa-relativizujuci-homosexualitu/

– zbavenie sa všetkých exorcistov s tým, že ich nepotrebuje:

https://christianitas.sk/svajciarsky-biskup-sa-zbavil-exorcistov-nepotrebujeme-ich/

– či vymenovanie neveriacej agnostičky za cirkevnú komisárku:

https://christianitas.sk/dieceza-vo-svajciarsku-ma-neveriacu-komisarku-a-knazom-nanucuje-kodex-tolerujuci-lgbt-je-toto-buducnost-cirkvi/

uzavrel vyšetrovanie žien, ktoré s kňazom počas omše koncelebrovali.

Zdroj: youtube.com

Aké boli okolnosti tejto kauzy?

Dve pokrokové súdružky farníčky, ktoré už mali zrejme dosť tmárskeho maskulíno-centrizmu, sa spolu s nesmierne tolerantnými kňazmi rozhodli slúžiť omšu. Nechýbal ani diakon s dúhovou šerpou. Jedným z najzaujímavejších prvkov kauzy bolo pravdepodobne biskupovo tiché tolerovanie žien, ktoré koncelebrovali (čiže reálne slúžili omšu a pokúšali sa o transsubstanciáciu odriekaním konsekračných slov) počas liturgie. Niektorí zainteresovaní sa totiž bránili tým, že biskup o tom vedel:

https://christianitas.sk/nove-spravy-o-svajciarke-koncelebrujucej-sv-omsu-vedel-biskup-co-ma-za-lubom/

Zatiaľ sa vie len o dvoch konkrétnych ženách, čo boli trochu neopatrné a nechali sa nasnímať na video, ktoré sa neskôr stalo virálnym. Jedna z nich, pani Schmiedová, fungovala ako dlhoročná „správkyňa farnosti“, čo nastoľuje otázku, s akými výsledkami asi bude prebiehať feministické riadenie farností, v ktorých bude žena organizačne nadradená kňazom a ktoré sa nám tak úspešne v Cirkvi na Západe začína rozvíjať.

Dodajme, že podľa súčasných liturgických noriem je koncelebrácia viacerých kňazov skutočným slúžením obety svätej omše, na ktorej má kňazskú účasť každý z koncelebrujúcich. Že je niečo také nemožné pre laické ženy (ako aj laických mužov, samozrejme), snáď ani netreba dodávať. Udalosť vyvolala preto medzi katolíkmi škandál a biskup bol, chtiac-nechtiac, donútený začať vyšetrovanie incidentu.

Ale aké bolo prekvapenie všetkých katolíkov, ktorí ešte nestratili posledné zvyšky súdnosti, keď 8. septembra zverejnila diecéza Chur v tlačovej správe výsledky vyšetrovania s komentárom, že „starostlivé skúmanie skutočností ukázalo, že v tejto liturgickej službe nedošlo k závažným liturgickým porušeniam (!), ktoré by si vyžadovali posúdenie vatikánskeho Dikastéria pre náuku viery.

A záver?

Preto si, v súlade s kánonickým právom, nevyžaduje žiadne trestné konanie.“

Výborne! Rozdychtené tetušky sa rozhodnú (koľkokrát aj predtým?) simulovať svätú omšu a tým vytvoriť nechutný paškvil a paródiu na legitímnu liturgiu a – nič sa nedeje. Všetko je vlastne v poriadku. Biskup nakoniec zvolil podľa diecéznej správy takúto formu nápravy: piatim dotknutým osobám, ktoré sa zúčastnili na paškvile, v osobnom rozhovore vyjadril varovanie a nádej, že sa už podobné chyby nebudú opakovať.

Dúfajme len, že myslel liturgické chyby a nie tú chybu, že sa nechali nahrať na kameru…

Dočkajú sa podobnej benevolencie aj kňazi, ktorí budú chcieť slúžiť tradičnú sv. omšu podľa všetkých liturgických pravidiel? Privrie nad nimi očko Jeho Excelencia aj v prípade, ak to budú robiť v rozpore s motu proprio Traditionis custodes? Sotva…

Súčasné vyšetrovanie biskupa Stricklanda, represálie proti priaznivcom tradičnej liturgie, vizitácie v reholiach, ktoré zaviedli tradičnú liturgiu, a paralelne k tomu bezbrehá benevolencia pre všetky možné druhy liturgických, vieroučných a morálnych prechmatov jasne naznačujú, podľa akého metra sa bude komu merať.

A čo tetušky? Povzbudené vo svojej heterodoxnosti konštatovaním, že sa vlastne nič až také závažné nestalo a pravdepodobne aj tak už dávno presvedčené, že doterajšia prax Cirkvi je diskriminačná (veď im to nakoniec oficiálne katolícke médiá vo Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku aj tak stále potvrdzujú), budú si do budúcnosti dávať lepší pozor. Aby ich neprichytili…

Až do chvíle, ako sa pravdepodobne nádejajú, kým to nebude legálne. Potom im v diecéze Chur možno postavia pamätníček.

BM

Zdroj: LifeSite News, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Otec Kramara vyzýva kvôli Viganovi, aby všetci katolíci „priznali farbu“ či sú katolíkmi alebo nie. Myslí skutočne všetkých? A čo si pod „katolíkom“ vlastne predstavuje?

Britský hudobný skladateľ iniciuje petíciu laikov za zachovanie tradičnej latinskej sv. omše

Nigerijskí biskupi varujú pred dohodou s EÚ, lebo umožní presadiť LGBTQ agendu a potraty

Biskup Schneider v rozhovore o svojej novej knihe s názvom Uteč pred herézou: V Cirkvi dnes vládne modernizmus odsúdený pápežom Piom X.