Kardinál Schönborn z Viedne sa podelil s novokňazmi o svoju múdrosť. Povedal im: „Prosím, len žiadne pobožné reči!“ -

Kardinál Schönborn z Viedne sa podelil s novokňazmi o svoju múdrosť. Povedal im: „Prosím, len žiadne pobožné reči!“


24. júna 2024
  Krátke správy

Kardinál Schönborn, ktorý sa preslávil takými lahôdkami ako pozvanie transsexuála menom Conchita Wurst do viedenského Stephansdomu, omšami s balónikmi či vzorne vybavenými vakcinačnými priestormi v tom istom chráme, sa najnovšie podelil o svoju celoživotnú múdrosť s novokňazmi, ktorých v sobotu svätil.

Zdroj: youtube.com

Tých bolo síce tento rok už len päť (z toho len traja Rakúšania a jeden Nigérijčan s jedným Slovákom) pretože počet nových kňazov v Rakúsku kontinuálne klesá, avšak to evidentne neodobralo kardinálovi odchádzajúcemu na odpočinok nič z jeho nadšenia pre pokrok a z bojovnosti proti spiatočníckemu triumfalizmu a klerikalizmu.

https://www.katholisch.at/aktuelles/148775/kardinal-schoenborn-an-neupriester-bitte-keine-frommen-sprueche

Za veľký problém, ktorý by mohol novokňazov postihnúť zrejme považuje kardinál to, žeby sa tvárili a hovorili príliš pobožne. Preto im kládol počas vysviacky na srdce, čoho sa majú v pastorácii predovšetkým vystríhať:

Prosím, len žiadne pobožné reči.

Z toho môžeme samozrejme usudzovať, že namiesto neplodného a staromilského gúľania očami smerom k nebesiam, má kardinál pre kňazov lepšiu metódu. A usudzujeme správne. Správny kňaz má byť zrejme niečo medzi sociálnym pracovníkom a psychológom:

Kňazi by mali vedieť, akým výzvam ľudia čelia a podporovať ich v ich potrebách.“

A k tomu patrí podľa kardinála aj vyhýbanie sa rezervovanosti a fanatizmu. Preto aj varoval pred „pobožnými rečami“. Ďalej uviedol, že je dôležité poučiť sa o viere od obyčajných ľudí a skloniť sa pred nimi.

Napriek týmto skvelým radám sa počet vysvätených kňazov v Rakúsku akosi zmenšuje, rovnako ako aj vplyv tých už vysvätených. A to napriek tomu, že dôsledne a zodpovedne nevedú nijaké prehnane pobožné reči, skláňajú sa pred potrebami ľudí a odmietajú striktne rezervovanosť aj fanatizmus.

Tento rok bolo v Rakúsku vysvätených celkovo 20 kňazov a minulý rok ešte 31. Portál Katholisch.at uvádza, že najmenej bolo vysviacok od prelomu storočia v roku 2017, kedy vysvätili len 15 kňazov. Portál dodáva, že pred rokom 2000 „bolo vysviacok podstatne viac“.

BM

Zdroj: Katholisch.at, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi