Kardinál Pizzaballa: „Izraelské argumenty neospravedlňujú ničenie v Gaze“ -

Kardinál Pizzaballa: „Izraelské argumenty neospravedlňujú ničenie v Gaze“


25. septembra 2025
  Krátke správy

Keďže Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Portugalsko sa pridávajú ku krajinám, ktoré uznávajú palestínsky štát, rozhovory s jeruzalemským patriarchom vrhajú viac svetla na situáciu na Blízkom východe: nenávisť, ktorá je podnecovaná, odstraňuje akúkoľvek budúcu možnosť na vyriešenie konfliktu.

Ako bolo všeobecne oznámené, Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Portugalsko uznali palestínsky štát a dnes na Valnom zhromaždení OSN budú nasledovať Francúzsko, Belgicko, Luxembursko a Malta. Toto uznanie v praxi vysiela politický signál izraelskej vláde, voči ktorej sú tradiční spojenci čoraz netolerantnejší. Túto situáciu zhrnul izraelský ľavicový líder Yair Goland, ktorý hovorí, že tieto rozhodnutia sú „priamym dôsledkom Netanjahuovej politickej bezohľadnosti: odmietnutia ukončiť vojnu a nebezpečnej voľby okupácie a anexie“.

Izraelské ničenie infraštruktúry v Gaze
zdroj: youtube.com

Premiér Benjamín Netanjahu zo svojej strany neochvejne opakuje, že vylučuje možnosť vzniku palestínskeho štátu: „Mám jasný odkaz pre tých lídrov, ktorí uznali palestínsky štát po hroznom masakre 7. októbra, namiereného proti Židom, veľmi podporujete terorizmus. A mám pre vás ďalší odkaz. Palestínsky štát nevznikne na západ od Jordánu.

A izraelský minister financií a ultraortodoxný pravicový líder Becalel Smotrich vyvíja tlak na premiéra, keď tvrdí, že „jedinou reakciou na protiizraelský krok je suverenita nad domovinou židovského ľudu v Judei a Samárii a totálne odstránenie myšlienky vzniku palestínskeho štátu z agendy“.

Medzitým na mieste pokračuje operácia na zničenie Gazy nezmenenou silou s ďalšími obrovskými ľudskými stratami: izraelská armáda (IDF) včera oznámila, že 550 000 civilistov opustilo mesto a zamierilo na juh, kde sa očakáva, že dosiahnu „humanitárnu zónu“ špeciálne vytvorenú IDF.

Stručne povedané, pri pohľade na vojenskú a politickú situáciu neexistuje ani záblesk nádeje na ukončenie vojenských akcií. V tejto súvislosti je užitočné pripomenúť si slová samotného kardinála Pizzaballu o situácii v Gaze: „Je to mimoriadne vážne, a nechápem, ako sa niečo také môže tolerovať.

Kardinál P. Pizzaballa
zdroj: snímka obrazovky, youtube.com

Patriarcha uznáva, že „dochádza k manipuláciám zo strany Hamasu a že Izrael má svoje dôvody, ale tie nemôžu nijako ospravedlniť genocídu, ktorá sa v Gaze odohráva. „Som zdrvený zo všetkej tej nenávisti, ktorú táto situácia vytvára a ktorá čoraz viac vzďaľuje akúkoľvek budúcu vyhliadku na zmierenie a zahojenie týchto rán. Aj keby sa to skončilo dnes, nebol by to koniec. Dôsledky budeme znášať ešte veľmi dlho: rany, nedôvera, zášť a nenávisť zostanú ešte dlho,“ uviedol kardinál Pizzaballa.

Aby sme pochopili tento aspekt, je zaujímavé prečítať si komentáre kardinála Pizzaballu na adresu izraelského obyvateľstva: „Existuje túžba po ukončení vojny; verím, že väčšina dnešnej populácie je z vojny unavená. Ale tí, ktorí chcú ukončenie vojny, nemusia nevyhnutne chcieť mier s Palestínčanmi; sú to dve úplne odlišné veci.

Ďalší aspekt, ktorý kardinál zdôraznil je skutočnosť, že po 7. októbri 2024 (Hamas zaútočil na izraelské územie): „Izrael žije vo svojej vlastnej bubline, kde sa cíti ako jediná obeť všetkého, čo sa deje. To nám bráni mať jasný a slobodný pohľad nielen na súčasnosť, ale aj na budúcnosť.

A keď už hovoríme o budúcnosti, kardinál Pizzaballa uviedol, že je veľmi skeptický ohľadom možnosti vzniku Palestíny ako štátu. Podľa jeho slov: „Vízia dvoch štátov zostáva ideálom, ale hrozí, že sa stane len deklaráciou. Do budúcnosti budú musieť byť obe strany veľmi kreatívne, pretože akékoľvek riešenie bude vyžadovať dlhé obdobie. Bude potrebne veľmi dlho pracovať, aby sa vízie stali skutočnosťou.

Kardinál Pizzaballa dal súčasnú situáciu do súvislosti s atentátom na bývalého izraelského premiéra Jicchaka Rabina v roku 1995, kľúčovej postavy v dohodách z Osla s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom z roku 1993. Jeho zavraždením z rúk izraelského osadníka, ktorý považoval dohodu s Palestínčanmi za zradu, sa v podstate skončili možnosti na riešenie palestínsko-izraelského konfliktu. „Atentát na Jicchaka Rabina v roku 1995 bol už znakom radikalizovaného myslenia, ktoré sa potom rozvinulo až do bodu infiltrácie inštitúcií. To isté sa stalo na druhej strane. Neschopnosť vybudovať dôveru a rozvíjať inkluzívny jazyk viedol k dnešnej katastrofe.

Kardinál Pizzabala pri riešení problému v Gaze prejavuje úplnú nedôveru k izraelskej a palestínskej politickej elite. Namiesto toho sa zameriava na občiansku spoločnosť: „Nestrácal by som príliš veľa času politikou. V tomto období je zrejmá slabosť, ak nie paralýza, miestnych, medzinárodných, multipolárnych politických inštitúcií. Chcel by som spomenúť aj náboženské inštitúcie. Toto je moment pre občiansku spoločnosť, tam sa musí konať a hovoriť.

Branislav Krasnovský

Zdroj: La Nuova Bussola Quotidiana, titulný obrázok, zdroj – snímka obrazovky, youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Pár slov o Medzinárodnej asociácii exorcistov (A. I. E.), satanovi a démonoch (2. časť)

Medzinárodný olympijský výbor zakáže všetkým transrodovým „športovkyniam“ účasť na svojich podujatiach

Bruselský moloch chystá novú orwellovskú vymoženosť – Európsky štít demokracie. Ten bude odhaľovať „dezinformátorov“, ako aj „chrániť voľby“

V Brazílii, kedysi katolíckej krajine, počet ľudí žijúcich v neformálnych zväzkoch už najnovšie prevýšil počet manželských párov