Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia -

Kardinál Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, zrušil účasť na októbrovej Synode. Šíria sa špekulácie o príčine jeho rozhodnutia


22. septembra 2023
  Krátke správy

Kardinál Luis Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery, ktorého momentálne vystriedal arcibiskup Fernández, prekvapil vatikanistov svojím rozhodnutím – zrušil svoju účasť na októbrovej Synode biskupov v Ríme.

Kardinál Luis Ladaria, bývalý prefekt Dikastéria pre náuku viery
zdroj: youtube.com

Kardinál Ladaria sa koncom minulého roka exponoval v rámci kritiky viacerých aspektov synodálnej cesty, o čom sme písali na portáli Christianitas.sk:

https://christianitas.sk/kardinali-ladaria-a-oullet-kritizovali-synodalnu-cestu-pocas-navstevy-nemeckych-biskupov-v-rime/

https://christianitas.sk/zacina-sa-vojna-o-encykliku-humanae-vitae-kardinal-ladaria-verzus-biskup-paglia/

Jeho nahradenie argentínskym arcibiskupom Fernándezom preto nemuselo byť len dôsledkom vysokého veku, ale aj nekompatibility jeho názorov s aktuálnym trendom vo Vatikáne. Ako nasvedčujú ďalšie špekulácie, za odvolaním mohli byť aj ďalšie príčiny, ako si ukážeme nižšie.

Nemecký portál Katholisch.de uvádza niekoľko „prekvapení“, ktoré priniesol konečný zoznam účastníkov Synody. Podľa portálu je prekvapením to, že kardinál Ladaria „zrušil svoju účasť“. A ďalším prekvapením po neúčasti bývalého prefekta, je osobné vymenovanie dvoch čínskych biskupov – Antonia Jao Šuna a Josepha Jang Jungčchienga pápežom Františkom za účastníkov Synody.

Tieto menovania sa dajú považovať za výnimočné, pretože Svätá stolica a Čína nemajú medzi sebou diplomatické vzťahy. Keď František začiatkom septembra navštívil Mongolsko, komunistický režim v Číne zakázal biskupom a veriacim z pevniny opustiť krajinu, aby sa zúčastnili návštevy susednej krajiny. Otázka znie, čo bude teraz Čína za svoju benevolenciu, s ktorou pustila dvoch biskupov na Synodu od Vatikánu požadovať, alebo, čo už dostala?

Ohľadom kardinála Ladariu a jeho odhlásenia sa zo Synody uviedol podsekretár Synody, biskup Luis Marin de San Martin, ktorý zverejnil definitívny zoznam účastníkov, že „nepozná dôvody“, prečo kardinál zrušil svoju účasť.

Známy konzervatívny blog Rorate Caeli sa pozastavuje nad následnosťou týchto udalostí:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2023/09/ladaria-will-not-attend-synod-was-he.html

8. september – posledný deň Ladariu vo funkcii;

11. septembra ho nahrádza Fernández, ktorému pápež František radí, aby sa nezaoberal sexuálnymi škandálmi;

15. septembra sa pápež František stretol s vedúcou Centra Aletti a horlivou obhajkyňou Rupnika, Mariou Campatelliovou;

18. septembra bola uverejnená šokujúca správa obhajujúca Rupnikovo Centrum Aletti;

21. septembra Ladaria oznamuje zrušenie svojej účasti na Synode.

Špekulácia na Rorate Caeli znie: Ladaria, ktorý mal na starosti vyšetrovanie sexuálnych škandálov, brzdil rehabilitáciu Rupnika, po ktorej túži pápež František a svojím zrušením účasti demonštruje nesúhlas s najnovším vývojom.

Rorate Caeli uzatvára špekuláciu vetou: „Ladariovo zbehnutie naznačuje, že Františkov šokujúci pokus o rehabilitáciu Rupnika – potvrdeného násilníka – môže byť príliš aj pre jeho verných obdivovateľov.“

Časopis amerických pro-LGBT jezuitov America tiež referuje o odhlásení sa kardinála Ladariu zo Synody, avšak dodáva aj zaujímavú informáciu:

Do zoznamu bol pridaný arcibiskup Vincenzo Paglia, prezident Pápežskej akadémie pre život.“

O niečo vyššie je odkaz na článok o spore medzi Ladariom a Pagliom ohľadom encykliky Humanae vitae.

Zdá sa teda, že horúca, alebo teplá jeseň, sa tak skoro neskončí…

BM

Zdroj: Katholisch.de, Rorate Caeli, America – The Jesuit Review, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Seriál o spovedi a sviatosti pokánia podľa knihy biskupa Louisa Gastona de Ségur „Spoveď“, VI. časť

Nový dokument o pápežskom úrade: I. vatikánsky koncil sa má nanovo interpretovať, dogmy nanovo vyložiť, funkcie pápeža prehodnotiť. Čo nás ešte čaká?

Brazília: V parlamente bol predložený návrh zákona, ktorý prirovnáva interrupciu k vražde

Protestanti radi opisujú Luthera ako žiaka sv. Augustína. Luther však v skutočnosti sv. Augustínom pohŕdal