Kardinál Burke v najnovšom rozhovore: II. vatikánsky koncil priniesol do liturgie smiešny dôraz na zážitkovosť, no v skutočnosti to bola doba veľkého zmätku -

Kardinál Burke v najnovšom rozhovore: II. vatikánsky koncil priniesol do liturgie smiešny dôraz na zážitkovosť, no v skutočnosti to bola doba veľkého zmätku


4. júla 2024
  Krátke správy

Kardinál Raymond Leo Burke v najnovšom rozhovore pre katolícky youtubový kanál Pints With Aquinas zaspomínal na svoje roky v seminári v polovici 60. rokov, kedy všade naokolo „zúril“ II. vatikánsky koncil.

Na strednej škole som zmaturoval v roku 1966 a následne som vstúpil do seminára. Zmätok začal už na začiatku koncilu, avšak v roku 1965 sa veci skutočne dostali do vyšších obrátok,“ spomína dnes 76-ročný kardinál.

Kardinál Raymond Leo Burke
zdroj: snímka obrazovky / youtube.com, Pints with Aquinas

Keď prišiel na Catholic University of America študovať filozofiu, miestny seminár našiel v úplnom zmätku. Mal však výraznú pomôcku – Baltimorský katechizmus ešte z roku 1885, ktorý mu výrazne pomáhal orientovať sa vo všadeprítomnom doktrinálnom zmätku tej doby. Kardinál spomína, ako ich katechizmus učil mnohé hlboké pravdy o našej viere ako napríklad, že „sviatosť je vonkajší inštitút Krista, ktorý nám dáva milosť“ a podobne. „Potom sa však náhle všetko vyparilo,“ spomína ďalej Mons. Burke.

Podľa slov Jeho Excelencie nadišla doba „smiešneho dôrazu na zážitkovosť bez akýchkoľvek vhodných nariadení“, čo viedlo k „zneužívaniu liturgie“. A prišli ďalšie veľké rany:

Potom som uvidel mnohých kňazov opúšťať svoju aktívnu službu. Taktiež veľa sestier opustilo svoj zasvätený život. Bola to jednoducho doba veľkého zmätku.

Avšak počas obdobia pontifikátov sv. Jána Pavla II. a jeho nasledovníka Benedikta XVI. došlo k „veľkému progresu smerom k obnove“. Boli učinené kroky nielen k lepšej katechéze, ale i k väčšej posvätnosti liturgie. „Týmto smerom musíme pokračovať aj naďalej,“ hovorí známy kardinál.

Na otázku moderátora, či bol teda koncil „unesený?“ kardinál Burke odpovedá, že v jeho seminári vládla istá „eufória“ ohľadom koncilu pre pocit „príchodu novej doby“. „Pamätám sa, že i ja sám som bol istým spôsobom fascinovaný celou vecou,“ spomína americký prelát na konci krátkeho zostrihu videa s tým, že javy, ktoré koncil začali čoskoro sprevádzať, neboli s kostolným poriadkom.

MG

Zdroj: youtube Pints with Aquinas, sprievodný a titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com; snímka obrazovky / youtube Pints with Aquinas


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi