Francúzsko: Najväčšej soche svätého Jozefa na svete hrozí poškodenie. Štát odmieta prispieť, budú sa zbierať ľudia
26. septembra 2024
Krátke správy
Krásna socha svätého Jozefa vo francúzskom meste Puy-en-Velay nie je vo svete až taká známa ako iné gigantické skulptúry, avšak po umeleckej a predovšetkým náboženskej stránke patrí k tomu lepšiemu, čo kresťania vytvorili.
História sochy sv. Jozefa v departemente Haute-Loire je celkovo unikátna. Nachádza sa meste Puy-en-Velay, pri Chráme sv. Jozefa Dobrej nádeje. Socha sv. Jozefa, ktorý drží na rukách malého Ježiška, má spolu s podstavcom a schodiskom k nej vedúcim, celkovú výšku 22 metrov. Váži 80 ton a je dielom André Besqueuta. Jej dizajn vybral pápež Pius X. a vyrobila ho dielňa Debert v Paríži. Slávnostne ju posvätil biskup Boutry z Puy-en-Velay 11. apríla 1910.
V roku 2016 boli na pomníku zistené trhliny, ktoré spôsobili prenikanie vody do betónu a oxidáciu kovovej konštrukcie. Z pamätníka začali odpadávať malé úlomky. Poškodený bol aj betónový základ. S obnovou sa malo začať v roku 2017, no jej náklady sa odhadovali na 800 000 až 1 milión eur, čo presahovalo možnosti diecézy.
Ani zákony sekulárnej republiky však v tomto úsilí nepomáhajú. V roku 2016 oznámil politik Laurent Wauquiez, šéf regiónu Auvergne-Rhône-Alpes, podporu z regionálnych financií vo výške približne 80 % nákladov. Nastali však problémy, pretože socha nie je uznaná ako pamiatka a preto nemôže získať pomoc z verejných peňazí republiky. Opravu sa rozhodla podporiť nadácia Heritage Foundation, ktorá zatiaľ vyzbierala 13 120 eur.
K obnove má prispieť aj diecéza. Práce však neustále meškali, pamiatka chátrala a v septembri 2019 bol k nej zakázaný prístup. Prvé práce sa konečne začali až v roku 2024 a okolo monumentálneho pamätníka sa objavilo lešenie.
Socha sa nachádza v legendárnej oblasti. Podľa starobylej správy malo byť Puy-en-Velay hlavným francúzskym biskupstvom v období raného stredoveku. Okolo roku 250 po Kr., po veľkom prenasledovaní kresťanov cisárom Déciom, mali na miesto súčasného Puy-en-Velay prísť dvaja misionári – kňazi Juraj a Front, aby obnovili v Galii zničenú kresťanskú vieru. Front bol neskôr prvým biskupom v Périgueux. Juraj založil v oblasti, ktorá sa vtedy volala Vetula, čo znamená „stará žena“, kostol. Pri ňom sa neskôr rozvinulo mesto, katedrála a kult Panny Márie.
Puy-en-Velay je najstarším centrom mariánskeho kultu vo Francúzsku. Ten sa tu udomácnil dávno pred zjaveniami v Lurdoch, La Salette či Paríži. Dobová história hovorí, že v roku 1254 sem kráľ sv. Ľudovít IX. priniesol a daroval sošku Čiernej Madony s Dieťaťom, ktorá sa preslávila početnými uzdraveniami a stala sa mimoriadne populárnou. Podobne ako vo zvyšku Francúzska počas revolúcie v roku 1789, bola aj neďaleká katedrála vydrancovaná a soška bola spálená.
Na sopečnej hore Anis, susediacej s katedrálou, bola v roku 1860 postavená ďalšia pozoruhodná skulptúra – kolosálna, 16 metrov vysoká socha Panny Márie s Dieťaťom, ktorá nohou drví hlavu hada. Svätý Jozef s Ježiškom stoja tvárou k tejto soche Panny Márie a vlastne ju spoločne zdola pozdravujú.
Počiatky chrámu zasvätenému sv. Jozefovi siahajú do roku 1855, keď sa Anne-Marie Buffetová vracala zo svätej omše a našla na zemi pri starej pevnosti obraz svätého Jozefa. Zobrala ho a umiestnila do výklenku prírodnej jaskyne v skale Espaly. Čoskoro sa tu začali schádzať veriaci k modlitbe a jezuiti z Vals-près-le-Puy tam neskôr darovali sadrovú sochu sv. Jozefa , ktorá nahradila nájdený obraz.
V roku 1876 o. Charles-Hector Fontanille, známy svojou oddanosťou sv. Jozefovi, predal všetok svoj zdedený rodinný majetok a financoval stavbu chrámu na počesť svätého Jozefa. 16. novembra 1884 kúpil ruiny bývalej pevnosti. Na jej základoch, dal vystavať chrám aj sochu.
Dúfajme, že táto krásna a pozoruhodná pamiatka umiestnená v kraji, ktorý je svedkom počiatkov kresťanstva bude čoskoro opravená a svätý Jozef bude môcť ďalej zdraviť svoju Panenskú nevestu na protiľahlej skale.
Sancte Joseph, ora pro nobis!
BM
Zdroj: PCH24, sprievodný obrazový fotomateriál, zdroj – wikimedia commons
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!