Francúzske parlamentné voľby: Po 1. kole stále nie je rozhodnuté, do parlamentu bolo z 577 poslancov zvolených len 73 -

Francúzske parlamentné voľby: Po 1. kole stále nie je rozhodnuté, do parlamentu bolo z 577 poslancov zvolených len 73


2. júla 2024
  Krátke správy

Hoci tzv. mainstreamové médiá sú v hystérii z údajného „víťazstva“ strany Marine Le Penovej Rassemblement national (Národné zhromaždenie – RN), do parlamentu sa z jej strany dostalo zatiaľ len 38 poslancov z celkového počtu 577 kresiel. U ostatných strán je to však ešte menej. V skutočnosti rozhodne až 2. kolo volieb.

Keďže ide o parlamentné voľby, prezident Emmanuel Macron zostáva vo svojej funkcii, a to až do roku 2027. Napriek tomu, že ho niektoré osobnosti vyzvali, aby po unáhlenom zvolaní parlamentných volieb odstúpil, sám Macron také niečo rezolútne odmietol.

Francúzske voľby sa konajú na základe systému volebných obvodov. V praxi to znamená, že z tej ktorej strany môžete voliť len toho kandidáta, ktorý kandiduje vo vašom volebnom obvode. Napríklad samotná Marine Le Penová kandiduje vo volebnom obvode Pais-de-Calais. Hlas jej teda môžu dať len miestni, inde v krajine sa priamo za ňu hlasovať nedá.

Marine Le Penová
zdroj: bossy.it

Ak kandidát dosiahne 50 percent a viac hlasov, potom je automaticky zvolený do Národného zhromaždenia (parlamentu) a druhé kolo sa v takom obvode už nekoná. Toto je však skôr výnimka. Koniec koncov v nedeľnom prvom kole sa takto do parlamentu z celkového počtu 577 kresiel (toľko je zároveň obvodov) dostalo len 73 kandidátov.

Ak nikto v obvode nedosiahne 50 a viac percent, potom na rad prichádza kolo druhé. To sa bude konať už túto nedeľu. Do druhého kola sa „kvalifikovali“ len tí kandidáti, ktorí v prvom kole získali aspoň 12,5 %. V druhom kole sa už definitívne rozhodne o miestenke v parlamente, ktorú získa kandidát s najväčším počtom hlasov vo svojom obvode.

V prvom kole získala RN Marine Le Penovej 34 % všetkých hlasov, no zatiaľ sa z jej strany do parlamentu dostalo len 38 poslancov. Druhý skončil zlepenec socialistických, komunistických a ekologických strán pod skratkou NFP (Nový populárny front) s 28 percentami (zatiaľ 32 poslancov). Macronova strana skončila len tretia, so ziskom 20 percent a zatiaľ len s 2 poslancami. Až štvrtá skončila kedysi prezidentská strana Les Républicains so zatiaľ jediným zástupcom v Národnom zhromaždení.

RN teda má šancu – no zďaleka nie istotu – získať 289 kresiel, ktoré jej zaistia parlamentnú väčšinu. Bude to mať však ťažké: NFP a Macronova strana sa totiž dohodli na takzvanej „taktickej voľbe“. Tam, kde je kandidát RN na čele, odstúpi kandidát ľavicového bloku v prospech makronistu – prípadne naopak.

Na čele Le Penovej strany stojí dnes len 28-ročný Jordan Bardella, ktorý v prípade väčšiny v parlamente bude menovaný za premiéra Francúzska. V takom prípade by došlo ku takzvanej „kohabitácii“ medzi liberálnym prezidentom a pronárodným premiérom. Ak však RN nedosiahne 289 kresiel, Bardella vyhlásil, že sa o post premiéra nebude uchádzať. V takom prípade zostavia koalíciu buď makronisti spolu s blokom ľavicových strán, alebo dôjde k takzvanej „patovej situácii“, kedy nebude žiadna zo strán schopná dosadiť dostatočne silného premiéra. Ďalšie parlamentné voľby pritom môžu byť vo Francúzsku podľa ústavy zvolané až o rok.

Aj tak ide o obrovský skok strany Marine Le Penovej: tá vo voľbách v roku 2012 dostala do parlamentu len 2 poslancov! V roku 2017 mala stále iba 8. Vo voľbách v roku 2020 sa však do Národného zhromaždenia dostalo už 89 zástupcov z tejto frakcie a teraz to podľa všetkého bude vysoko nad 200.

MG

Zdroj: EU made simple, RTBF info, titulný ilustračný obrázok, zdroj – bossy.it


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať

Pierre Teilhard de Chardin ako symbol šírenia bludov v modernej Cirkvi