Filmy a seriály, ktoré ukazujú, že viera má čo ponúknuť -

Filmy a seriály, ktoré ukazujú, že viera má čo ponúknuť

Matej Gavlák
7. októbra 2022
  Kultúra

Viera je dar, ktorého sa mi nedostalo,“ hovorí profesor Robert Langdon (Tom Hanks) vo filme Anjeli a démoni natočenom na motívy románu Dana Browna. Áno, viera je skutočne dar, ktorý ľudí obohacuje, posilňuje v hodine skúšky, dáva im nádej v súženiach, potešenie v trápeniach, je matkou i učiteľkou zároveň. Prinášame preto zoznam niekoľkých pozoruhodných filmov z nedávnej minulosti, prítomnosti, ale aj tých ešte iba pripravovaných, ktoré tieto skutočnosti prezentujú priamo na legendárnom „striebornom plátne“.

Nádej v súženiach

V roku 2020 vyšiel na platforme Disney+ dojímavý film nakrútený podľa skutočných udalostí s názvom Oblaky (The Clouds). Príbeh rozpráva o poslednom roku života mladíka menom Zach Sobiech, ktorému diagnostikovali rakovinu. Zach napriek čoraz viac zhoršujúcejšiemu sa stavu nepadá do zúfalstva, naopak, ide si za svojím snom – založí malú hudobnú skupinu, nájde si životnú lásku, a stane sa pomerne počúvaným hudobníkom. Silu do života dávala Zachovi práve katolícka viera. Film prezentuje skutočné udalosti vierohodne, ukazuje cestu rodiny Sobiechových do Lúrd, ich úctu k Panne Márii, ako aj Zachove želania ohľadom vlastného pohrebu. Zachovi nikdy nezmizol úsmev z tváre – a to vďaka jeho snom, jeho priateľke a predovšetkým jeho viere, ktorá ho učila, že život sa smrťou nekončí.

Snímka obrazovky z filmu Oblaky
zdroj: youtube.com

Filmom s podobným námetom je aj Púť (The Way) v hlavnej úlohe s Martinom Sheenom. Thomas Avery (M. Sheen) sa dozvedá o smrti svojho syna počas jeho výletu v Európe. Zdrvený otec sa teda vyberá do Francúzska, kde zisťuje, že jeho syn zahynul počas púte známej ako Cesta svätého Jakuba. Rozhodol sa teda túto cestu absolvovať aj on sám. Počas púte stretáva rôznych ľudí, ako napríklad drogovo závislého muža z Holandska, či ženu, ktorá bola na potrate. Všetci na púti hľadajú pokoj svojej duše, únik z trápení – tých vonkajších, aj vnútorných. Ako prechádzajú okolo tichých v hmle zahalených sakrálnych miest, ich cieľ sa im v spoločnej ceste, zdieľaní trápení, ale aj úsmevnými momentmi postupne darí napĺňať.

Tému nádeje v nesmiernych súženiach svojsky prezentuje aj katastrofický film bežne označovaný za „desivejší od hororov“, Deň po. Hoci bol nakrútený ešte v 80. rokoch, dodnes je považovaný za jeden z najsilnejších filmových zážitkov vôbec. Prezentuje totiž realistický scenár nukleárnej „zrážky“ medzi USA a Sovietskym zväzom. Samozrejme, devastácia a utrpenie ľudí sú masívne. Film napríklad ukazuje jednu scénku, kde sa hŕstka preživších stretáva v ruinách miestneho kostola, aby spoločne s kňazom slávili svätú omšu. Kňaz prízvukuje, že katastrofa mohla byť trestom za hriechy ľudí – veď aj Biblia pred ňou varuje –, ale rovnako tak sa tu prezentuje nádej, že napriek všadeprítomnej hrôze, všetko je predsa len v rukách Vyššej moci, než akou je zdevastované ľudstvo.

Nositeľka zmyslu života

V jednej časti netflixovského seriálu o britskej kráľovskej rodine Koruna (The Crown) sledujeme životný príbeh mladšej sestry kráľovnej, princeznej Margaréty. Margaréta je v živote stratená, hoci už je v pokročilom strednom veku, nenašla si v živote žiadne skutočné zázemie a jej harmonogram tvoria len večierky, „fajčiarske prestávky“ a hodiny zúfalstva nad nezmyselnosťou vlastného života. V rodine majú katolíckeho kňaza menom Dazzle Jennings, ktorý ju presviedča, aby prestúpila na katolícku vieru a dala tak životu zmysel. Podľa Jenningsa je viera ten najúžasnejší dar, akého sa jemu samému dostalo. Nestranný divák už tuší, že presne to je tá cesta, po ktorej by sa mala stratená žena vydať, no tá na svoju vlastnú škodu odmieta a rozhoduje sa ďalej sa motať vo svojom začarovanom kruhu.

Podobný motív –, ale tentokrát už s dobrým koncom – nachádzame aj v najnovšom projekte Marka Wahlberga a Mela Gibsona, Otec Stu. Rozpráva skutočný príbeh „nahnevaného mladého muža“ menom Stuart Long, ktorý sa vo svete taktiež nevedel uchytiť, prešiel sériou zamestnaní a mal rôzne drobnejšie potýčky so zákonom. Jeho život sa však náhle zmenil po ťažkej nehode, kedy mal v nemocnici „mystický zážitok“, po ktorom sa stal najprv veriacim človekom a potom aj… kňazom. Viera ho zachránila z bludného kruhu cynizmu a pocitu nezmyselnosti. Vliala mu novú nádej do života a silu do choroby, ktorá ho na sklonku života postihla.

Opora v skúškach

Seriál Koruna prezentuje aj úprimnú vieru v Krista u samotnej kráľovnej Alžbety a je to práve táto viera –, že sa nezodpovedá len ľudu, ale hlavne Bohu – čo ju núti byť tak zodpovednou a starostlivou osobou, akou vždy aj bola.

Podobný koncept zodpovednosti pred Bohom premietanej do ľudských reálii nachádzame aj vo vojnovej dráme Greyhound – bitka o Atlantik spoločnosti Apple TV+. Kapitánovi Krauseovi sa dostalo mimoriadne nevďačnej úlohy – bezpečne previesť konvoj vojnových lodí cez Atlantik, v ktorom číhajú nemecké ponorky. Nielen zo strachu o život, či pred neúspechom, ale predovšetkým vďaka svojej viere dostáva námorný kapitán zo seba to najlepšie. Sám seba biblicky vníma ako „dobrého pastiera“, ktorý sa musí postarať o ovečky, ktoré mu boli zverené a za ktoré sa raz bude zodpovedať (viac sa môžete o filme dočítať tu).

Pred podobnou, no ešte ďaleko väčšou dilemou záchrany čo možno najväčšieho počtu duší stál aj nemecký katolícky dôstojník Claus von Stauffenberg a to tak v skutočnom živote, ako aj vo filme Valkýra (hraný Tomom Cruiseom). Film sa nebojí ukazovať von Stauffenberga ako silno veriaceho človeka, na ktorého činy mala jeho viera azda najdôležitejší vplyv. Práve na jeho plecia padol kríž uskutočniť mimoriadne riskantný atentát na Hitlera priamo v jeho hlavnom stane a následne prebrať kontrolu nad nemeckým štátom, a čo najrýchlejšie ukončiť vojnu. Dôstojník tak chcel zachrániť čo najviac životov, no ako vieme, história sa napokon vydala iným smerom…

Snímka obrazovky z filmu Valkýra
zdroj: lamiradacinematografica.blogspot.com

Tému vzdoru voči nacizmu až po smrť rozoberá aj film režiséra Terrencea Malicka Skrytý život (A Hidden Life), ktorý je taktiež podľa skutočných udalostí. Franz Jägerstätter, v roku 2007 vyhlásený za blahoslaveného, bol povolaný do nemeckej armády, no ako veriaci katolík odmietol prisahať vernosť „antikristovi“ Hitlerovi. Kvôli tomuto odmietnutiu bol najprv väznený a napokon aj popravený (viac o filme tu).

Zachraňuje národy

Náš národ v minulosti zachránili spojené kresťanské vojská Habsburskej ríše, nemeckých krajín a Poľského kráľovstva. Túto udalosť vierohodne zachytáva európsky film Bitka pri Viedni: 11. september 1683, ktorý predstavuje práve vieru zúčastnených ako hlavný motor schopnosti ubrániť sa a poraziť mocnú Osmanskú ríšu, ktorá sa rozprestierala od dnešného Iránu na východe, cez severnú Afriku na juhu a západe, až po hranice dnešného Slovenska a Viedne na severe.

To, že kresťanská viera zachraňuje národy pred ovládnutím cudzími etnikami dokonca znázorňuje i seriál Vikingovia (o ktorom sme taktiež priniesli aj samostatný článok v ktorom sme však jeho sledovanie z viacerých dôvodov neodporúčali). Hoci je príbeh seriálu rozprávaný z pohľadu vikinských dobyvateľov a kresťanstvo neraz vykresľuje vskutku podivne až nepriateľsky, najmä posledné dve série ukazujú, že to práve táto viera zachránila v 9. storočí anglický národ. Pokiaľ totiž nepovstali bojovníci so skutočne silne zakorenenou vierou – reč je o Heahmundovi a tiež kráľovi Alfrédovi Veľkom – dovtedy anglické vojská nedokázali zúrivejšiemu nepriateľovi na bojiskách vôbec vzdorovať. Až títo dvaja odhodlaní a Bohu a Cirkvi oddaní vojvodcovia dokázali čeliť pohanskej sile nepriateľa.

Spoločnosť Christian Channel pripravuje 3-dielny miniseriál s názvom Knights of the Cross, ktorý bude rozprávať príbeh Tretej križiackej výpravy z pohľadu azda najslávnejšieho kráľa anglických dejín, Richarda Levie srdce. Seriál chce ukázať spôsob, akým Richardova zbožná katolícka viera ovplyvnila jeho rozhodnutie vydať sa oslobodiť mesto Jeruzalem, ktoré len nedávno opätovne padlo do moslimských rúk. Prvá časť tohto seriálu bude už tento rok v novembri zadarmo prístupná na YouTube. Projekt je možné podporiť aj finančne.

Je nositeľkou kultúry, vzdelania a civilizácie

To, že kresťanstvo a katolícka Cirkev nesmierne pozdvihli náš národ nielen po duchovnej stránke, ale aj po kultúrnej a vzdelanostnej, ukazuje aj 4-dielny koprodukčný film Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov. Film ukazuje, ako solúnski bratia predstavili Slovanom vôbec ich prvé písmo – hlaholiku, ako na Velehrade založili školu a do slovanského jazyka preložili mnohé z biblických textov. Práve títo dvaja skromní mnísi pozdvihli náš ľud do takých vzdelanostných výšin, o akých sa mu predtým ani nesnívalo. Metod, už ako biskup, bol navyše aj obrovskou politickou oporou pomaly upadajúcej Veľkomoravskej ríše.

Snímka obrazovky z filmu Cyril a Metod – Apoštoli Slovanov
zdroj: youtube.com

Aj vydarený francúzsky film Notre-Dame v plameňoch svojským spôsobom prezentuje veľkolepé kultúrne bohatstvo, ktoré katolícka viera v krajine galského kohúta zanechala a ktoré parížskym hasičom stálo 15. apríla 2019 aj za riskovanie vlastných životov. Slávna katedrála tu je prezentovaná nielen ako srdce a duša Francúzska, ale vlastne celej západnej civilizácie na katolíckej viere vybudovanej. Francúzsko je vykreslené ako unavené vlastnou existenciou a príliš bezstarostné voči hrozbám, ktoré ho obklopujú – v tomto „vegetatívnom“ stave sa nachádza predovšetkým preto, že zabudlo na vieru svojich otcov, ktorí Notre-Dame postavili. Aj o Notre-Dame v plameňoch sme priniesli osobitný článok.

Koná zázraky

Fatima. Jedno slovo, ktoré v sebe ukrýva nesmierne bohatstvo a tajomstvo zároveň. Vydarený film s rovnomenným názvom Fatima sa do našich kín prirútil počas covidovej jesene 2020. Film verne zobrazuje udalosti z roku 1917, kedy sa v malej portugalskej dedinke začala trom deťom zjavovať Panna Mária. Avšak udalosť sa stala skutočne legendárnou až počas posledného zo sérií zjavení, kedy sa udial takzvaný „Slnečný zázrak“, ktorého svedkom bolo okolo 70-tisíc ľudí.

Slnko sa chvelo, robilo náhle a neuveriteľné pohyby mimo všetkých vesmírnych zákonov,“ písali vtedy ohromené Lisabonské noviny. Celá táto udalosť je vo filme, ktorého titulnú pieseň naspieval Andrea Boccelii, verne zachytená.

Snímka obrazovky z filmu Fatima
zdroj: youtube.com

Za istý druh zázraku sa celkom určite dá považovať aj ďalšia skutočná udalosť, ktorá sa odohrala počas II. svetovej vojny a ktorú vyrozprával Mel Gibson vo svojom Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu. Jediný vojak – úprimne veriaci Desmond Doss – dokázal sám, len za pomoci modlitieb a lana, zachrániť 80 ranených a v pasci uväznených vojakov, ktorí by buď zahynuli alebo sa dostali do neslávnych japonských zajateckých táborov. Desmondovou modlitbou bolo: „Daj mi Pane zachrániť ešte aspoň jedného…

So zázrakmi a nevysvetliteľnými javmi je spojený aj život legendárneho mnícha Pátra Pia. Padre Pio je názov nového filmu v hlavnej úlohe so Shiaom LaBeoufom, ktorý by sme mali môcť vidieť v našich kinách už v najbližších týždňoch a mesiacoch. Film sa zameriava na mladé roky Pátra Pia, kedy postupne spoznával neviditeľnú Božiu ruku, ktorá sa ho dotýkala, zatiaľ čo talianske ulice čelili hnevu revolucionárov a komunistov snažiacich sa Cirkev dostať na kolená. Malý zázrak je spojený aj s natáčaním tohto filmu, keďže jeho hlavný predstaviteľ, Shia LaBeouf, sám konvertoval na katolícku vieru a nesmierne si obľúbil zvlášť latinskú omšu, ktorú miloval aj taliansky mních (viac o filme a konverzii Shiu LaBeoufa tu).

Umučenie Krista

Ako inak by sme mohli zakončiť tento „rebríček“, než spomenutím azda najveľkolepejšieho katolíckeho filmu všetkých čias, Gibsonovho životného diela Umučenie Krista? Tento film z roku 2004 ukazuje, ako draho bol každý jeden z nás vykúpený. Doslova na striebornom plátne sa nám premieta, aké veľké muky Bohočlovek Ježiš Kristus vytrpel za to, aby mal každý z nás šancu raz uvidieť Božiu tvár v Nebi na vlastné oči. Ak sme hovorili o zázrakoch, hrdinoch, ľuďoch trpiacich, to všetko – oni všetci – sa spájajú v trpiacom Ježišovi Kristovi, ktorý ako prvý dobrovoľne súhlasil s obetou na kríži za naše hriechy a za našu večnú spásu.

P.S.: A na záver, koho by ešte zaujímalo, Mel Gibson chystá pokračovanie filmu Umučenie Krista. Na našom portáli sme nedávno uverejnili článok o tomto chystanom pokračovaní, bližšie tu.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Bolesti presvätých očí Nášho Pána Ježiša Krista a Jeho presväté umučenie

Veľkonočné legendy a duchovné tradície východných kresťanov v Rumunsku

Donald Trump: „Urobme Ameriku opäť modliacou sa!“ Bývalý prezident však zároveň predstavil kontroverznú verziu Biblie

Štyri odporúčania pre hlbšie plnohodnotné prežitie Svätého týždňa 2024