Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú -

Cirkev predala 500-ročný španielsky kláštor budhistickým mníchom na meditácie. Obyvatelia protestujú


1. decembra 2023
  Krátke správy

Vykročiac po synodálnej ceste smerom k medzináboženskému dialógu a všeľudskému bratstvu, došla španielska cirkev až k predaju barokového kláštora klarisiek budhistickým mníchom. Kláštor Convento de las Vistillas v Granade obývali Chudobné sestry svätej Kláry (klarisky) päťsto rokov, avšak doba sa zmenila. Časy predkoncilového netolerantného triumfalizmu sú preč a s nimi aj klarisky.

Pred piatimi rokmi v kláštore zomrela posledná opátka (abatiša), márne čakajúc na pokoncilový nával čerstvých adeptiek a povolaní spôsobení „novými Turícami“, a niekoľko zvyšných zostarnutých sestier bolo rozdelených do iných kláštorov. Kláštor zavreli a chvíľu sa hovorilo, že bude domovom dôchodcov.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Miestna cirkev však dostala pravdepodobne lepší nápad: kláštor je kláštor, a tak by mal ďalej šíriť „duchovno“. Veď na pôvode, akosti a zameraní „ducha“ zrejme už nezáleží (pokiaľ neuráža LGBT komunitu, samozrejme), hlavne že máme to „duchovno“.

A tak sa kláštor z roku 1538, svedok katolíckeho vzopätia po Tridentskom koncile, keď bolo treba stavať nové kláštory, nie predávať staré (ale zase vtedy, pravda, nebol ten medzináboženský dialóg), ocitol za okrúhlu sumičku 2,5 milióna eur vo vlastníctve budhistickej komunity New Kadampa Tradition, ktorá medituje v Granade už viac ako 20 rokov.

No prosím, matka predstavená môže spokojne odpočívať, veď nielenže opäť zvíťazilo duchovno, ale z jeho názvu vidíme, že dokonca aj „tradičné“. A potom, že modernisti v Cirkvi nemajú radi tradíciu a hermeneutiku kontinuity. Samé ohováračky…

Avšak, ako sa hovorí, niet ruže bez tŕnia. Do tejto prekvitajúcej medzináboženskej idyly, ktosi zasial kúkoľ netolerancie. Miestni obyvatelia, zrejme posadnutí prebudenými démonmi frankizmu, sa rozhodli pošliapať záhradku tolerancie. Iniciovali online petíciu, aby predaju kláštora zabránili s tvrdením, že „kultúrne a náboženské dedičstvo mesta je v ohrození“. Táto petícia

https://www.change.org/p/paralizaci%C3%B3n-de-la-venta-del-convento-de-las-vistillas

a jej iniciátori očividne nezdieľajú radosť z medzináboženského dialógu a navyše nechápu, že nikto im predsa kresťanské kultúrne a náboženské dedičstvo neberie. Len bude v duchu hermeneutiky kontinuity obohatené a revitalizované o budhistický prvok (moslimský v Granade určite už prekvitá – znovu) a o nejakých sto rokov bude budhistický kláštor trvalou súčasťou krásneho multikultúrneho dedičstva.

Správy z miestnych médií potvrdili, že budhistickí mnísi chcú vybudovať v kláštore duchovné centrum, ale nebude chýbať ani kaviareň a verejná záhrada s vyhliadkovou plošinou. A najkrajšia správa na záver: skrátka nepríde ani kaplnka sestier klarisiek. Bude z nej – meditačná budhistická miestnosť. Podľa plánov by mal byť budhistický kláštor otvorený v roku 2026.

Petiční nenávistníci, čeliac neúprosnému faktu, že vanutie ducha koncilu akosi odfúklo rehoľné sestry do nenávratna, a Cirkvi sa teda nedostáva ľudského materiálu, ktorým by sa dal kláštor zaplniť, upli svoje nádeje aspoň na kultúrne horizonty. Tvrdia, že kláštor predstavuje významný prvok španielskeho baroka, a preto by bolo vhodné využívať ho aspoň ako múzeum baroka. S takýmto nápadom sa obrátili aj na miestneho arcibiskupa a samosprávu Granady. A môžu čakať…

Zatiaľ už je kláštor predaný a lokálne do slniečkova opálené médium Granada Hoy jasá nad multi-kulti realitou:

Granada je mix kultúr a historický model spolužitia. Táto realita figuruje pri akomkoľvek pátraní po histórii mesta a zdôraznili ju predseda vlády a samotný kráľ na európskom samite, ktorý sa konal v októbri. Multikultúrna Granada a otvorená Granada. A neustále sa ukazujú príklady toho, aj v oblasti náboženstva. Granada je domovom rôznych vierovyznaní a náboženstiev, ktoré v meste koexistujú, čo umožňuje napríklad vidieť katolícky kostol a mešitu v Albaicín len pár metrov od seba. A o pár rokov sa rozrastie aj o budhizmus. V skutočnosti, ako konečný príklad tohto spolužitia, sa objavila zvláštna iniciatíva premeniť kláštor Vistillas v mestskej časti Realejo na budhistické centrum tradície Kadampa.

No nie je to sladučké? A otec arcibiskup, žeby podporil petíciu? To skôr príde na otvorenie budhistického kláštora, aj s celou diecéznou administratívou.

Veď aj portál ABC de Andalucía jasne v titulku článku o kláštore píše: „Granada víta, až na malú menšinu, premenu opusteného kláštora na budhistické centrum.“ Portál sa navyše duchaplne posmieva, že táto skupinka rozvratníkov a nenávistníkov získala len 200 podpisov.

Zostáva nám teda Granaďanom len zablahoželať k novej realite a popriať, pokiaľ je to čo i len trochu možné, ešte nejakých migrantov. Nech je to Španielsko skutočne pestré.

BM

Zdroj: Katholisch.de, Granada Hoy, ABC de Andalucía, titulný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista