
Britská vláda: Kňazi nemajú výnimku. Musia hlásiť spoveď, inak porušia zákon. Rozmáha sa trend zákonov proti spovednému tajomstvu

15. mája 2025
Krátke správy
Britské ministerstvo vnútra 13. mája ukončilo nádeje britského katolíckeho kléru, že v rámci zákona o povinnom nahlasovaní informácií o zneužívaní mladistvých a detí, bude existovať výnimka pre katolíckych kňazov zaviazaných spovedným tajomstvom. V liste z 13. mája britské ministerstvo vnútra uviedlo, že neuvažuje o „žiadnom druhu výnimky z povinnej ohlasovacej povinnosti pre náboženské inštitúcie“.

Následne sa v liste uvádza:
„Táto povinnosť sa bude vzťahovať na všetky osoby vykonávajúce relevantnú činnosť s deťmi, a to aj v náboženských a vierou podmienených prostrediach. Neexistujú žiadne výnimky na základe miesta prijatia oznámení, vrátane spovedí.“
List z dielne ministra vnútra bol podnietený ako odpoveď na, mierne povedané, zlomyseľný list Národnej sekulárnej spoločnosti, ktorá vedie kampaň za ukončenie údajných náboženských privilégií v Spojenom kráľovstve, do čoho zahrňuje samozrejme a predovšetkým katolícku Cirkev, prípadne ostatných kresťanov. Bojovníci za sekularizmus sa obrátili na ministerstvo v obave, že katolíci budú opäť štátom rešpektovaní aj so svojím spovedným tajomstvom.
Doba sa však zmenila a keďže je spovedné tajomstvo terčom legislatívnych útokov na viacerých kontinentoch, nezaváhal ani britský minister a postavil katolíckych kňazov pred katastrofálnu dilemu. Môžu si vybrať medzi porušením kánonického práva čiže automatickou exkomunikáciou následkom vedomého a dobrovoľného vyzradenia spovedného tajomstva alebo porušením štátnych zákonov. Tertium non datur.
Na podobné aktivity reagovala Apoštolská penitenciária už v roku 2019 a uviedla:
„Akákoľvek politická akcia alebo legislatívna iniciatíva zameraná na „porušenie“ nedotknuteľnosti sviatostnej pečate by predstavovala neprijateľný priestupok proti libertas Ecclesiae (slobode Cirkvi), ktorá nezískava svoju legitimitu od jednotlivých štátov, ale od Boha; predstavovala by tiež porušenie náboženskej slobody, ktorá je právne základom všetkých ostatných slobôd vrátane slobody svedomia jednotlivých občanov, kajúcnikov aj spovedníkov.“
Napriek týmto protestom, ako aj protestom lokálnych cirkevných štruktúr, rastie vo svete tlak na porušovanie spovedného tajomstva. Začiatkom tohto mesiaca guvernér štátu Washington Robert Ferguson podpísal zákon, ktorý nariaďuje duchovným povinnosť hlásiť sa bez výnimky kvôli zverejneniu informácií zo spovednice. Stretol sa však s jednoznačným odhodlaním predstaviteľov Cirkvi zachovať spovedné tajomstvo:
„Účelom spovede nie je zhromažďovanie informácií. Je to zmierenie hriešnika s Bohom, aby hriešnik prijal Božie milosrdenstvo,“ povedal v rozhovore biskup Thomas Daly zo Spokane a dodal, že „v západnej časti štátu existuje určitý druh antikatolicizmu“. Vo vyhlásení adresovanom katolíkom vo svojej diecéze ich biskup Daly uistil, že biskupi a kňazi „sú odhodlaní zachovávať tajomstvo spovede – dokonca aj do tej miery, že pôjdu do väzenia“.
Zákon, ktorý by nútil kňazov porušovať spovedné tajomstvo bol minulý rok postulovaný aj v Číne, resp. v Hongkongu, kde boli predmetom záujmu vlády aj spovede týkajúce sa protištátnej činnosti:
https://christianitas.sk/hongkong-chce-prijat-novy-zakon-ktory-umozni-uvaznit-knazov-odmietajucich-porusit-spovedne-tajomstvo-a-nahlasit-zradcov/
Priekopníkom v prijímaní podobných zákonov bola v roku 2020 Austrália:
https://christianitas.sk/australia-stat-nuti-knazov-porusit-spovedne-tajomstvo/
Podobný návrh zákona sa v Kalifornii zjavil už v roku 2019, avšak jeho predkladateľ ho stiahol po negatívnej reakcii, a to aj tých, ktorí poukázali na to, že by bolo ťažké ho presadiť. Dnes je, zdá sa, situácia trochu iná a západná civilizácia sa opäť posunula vpred.
Branislav Michalka
Zdroj: Catholic Herald, New York Times, titulný ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!