Biskup na ekumenickej konferencii Fokoláre v Augsburgu: „Žiadna cirkev nie je vlastníkom pravdy!“ -

Biskup na ekumenickej konferencii Fokoláre v Augsburgu: „Žiadna cirkev nie je vlastníkom pravdy!“


28. februára 2024
  Krátke správy

Nemecký katolícky (?) biskup Bertram Meier z Augsburgu, ktorý je oficiálnym hostiteľom a zvolávateľom ekumenického stretnutia biskupov rôznych denominácií, organizovaného hnutím Fokoláre, varoval včera pred „úzkoprsosťou“ medzi kresťanmi rôznych denominácií. Čo tým mal konkrétne na mysli?

Nemecký katolícky (?) biskup Bertram Meier z Augsburgu
zdroj: youtube.com

Zrejme len to, že katolícka Cirkev si nemôže nárokovať na to, že je exkluzívnym vlastníkom jedinej, Bohom zjavenej náboženskej pravdy, ako to vždy hlásala. Naposledy ešte v dokumente Kongregácie pre náuku vieryDominus Iesus, z roku 2001:

https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskych-uradov/c/vyhlasenie-dominus-jesus

Biskup Meier sa pred ekumenickými delegátmi totiž vyjadril následovne:

Žiadna cirkev nie je vlastníkom pravdy.

A dodal, v protiklade k takmer dvojtisícročnému učeniu Cirkvi ohľadom heretikov a odpadlíkov:

Byť iný nie je nebezpečenstvo, ale skôr príležitosť učiť sa jeden od druhého.

Škoda, že to nevedeli cirkevní predstavitelia už pred stáročiami. Ušetrili by si množstvo námahy s koncilmi, bojom proti bludom a bludárom, s dogmami a s moralizovaním. Všetko by išlo ako po masle: diskutovalo by sa, fúzovalo, dialektizovalo a spájalo.

Biskup Meier ďalej vyzval účastníkov, aby vnímali ekumenické stretnutie ako „školu načúvania viere“, bez strachu, žeby sa im „zrútil ich vlastný dom viery“. Zaiste nie je bez zaujímavosti, že sám biskup Meier pochádza z nábožensky zmiešanej rodiny – jeho otec bol protestant. Na medzináboženskom fóre G20 v Bologni opísal Meier medzináboženský dialóg ako „základnú zložku Cirkvi“, takže podľa všetkého Cirkev existovala až do roku 1962 bez svojej základnej zložky. V Bologni dokonca uviedol, že bez medzináboženského dialógu Cirkev riskuje, že sa „stane sama sebe márnym cieľom“!!! Takže jediná, svätá, apoštolská a katolícka Cirkev už nie je určená na zaručenie spásy duší skrze jedinú pravú vieru? Bez dialógu je zbytočná???

Prihovorila sa aj prezidentka Fokoláre, Margaret Karramová, ktorá dúfa, že konferencia prinesie nový impulz na ceste ku kresťanskej jednote. Podľa včerajšej správy o tejto konferencii sa však môžeme sa domnievať, že ešte aj k širšej jednote než kresťanskej, pretože členmi hnutia Fokoláre sú aj moslimovia alebo neveriaci:

https://christianitas.sk/spolupredsednicka-hnutia-fokolare-clenmi-hnutia-su-aj-moslimovia-a-neveriaci-jednotna-viera-nie-je-nas-ciel-ako-je-to-mozne-v-krestanskom-hnuti/

Medzi účastníkmi je aj írsky biskup Brendan Leahy z Limericku a videoposolstvo prisľúbil tiež kardinál Pierbattista Pizzaballa.

V propagácii ekumenizmu prišiel zatiaľ na konferencii v Augsburgu s najbizarnejším tvrdením anglikánsky biskup Charles May z juhoafrického Highveldu. Ten zdôraznil, že ekumenizmus má aj „sociálne výhody“ a v duchu politickej korektnosti si pochvaľoval, že spolupráca medzi cirkvami v jeho vlasti „prispieva k vyrovnaniu sa s apartheidom a k porozumeniu medzi etnickými skupinami“.

Skrátka, vyzerá to tak, že pravdu hľadať netreba. Aj tak ju zrejme nakoniec nikto nevlastní a nepozná, ako vedel už Pilát. A ak hľadať, tak pravdu kompromisnú, dialógovú a nikoho neurážajúcu. Avšak predovšetkým ide o to, aby nám to sociálne a politicky fungovalo, aby v tom boli, ako v programe každej „slušnej“ politickej strany, tie „sociálne výhody“.

Apropo, neviem či je juhoafrický biskup oboznámený s faktom, že Juhoafrická republika má jednu najvyšších štatistík počtu vrážd na 1000 obyvateľov, ako aj celkovo zločinnosti vo svete:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jizni-afrika-soukroma-ochranka-policie-armada.A240107_131159_zahranicni_misl#:~:text=M%C3%ADra%20vra%C5%BEd%20v%20Jihoafrick%C3%A9%20republice,vra%C5%BEdy%20na%20sto%20tis%C3%ADc%20obyvatel.

Žeby ten ekumenizmus nakoniec nefungoval ani v tej sociálnej rovine? Ale možno to všetko ani nebude pravda. Veď čo je to vlastne pravda? Ak by totiž v JAR viedli s tzv. zločincami poctivý dialóg, tak by nakoniec možno zistili, že ani nie sú zločincami…

BM

Zdroj: Katholisch.sk, iDnes, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Švajčiarsky biskup Bonnemain čelí kritike za to, že sa zúčastnil pohrebu biskupa Huondera, organizovaného Kňazským bratstvom svätého Pia X.

Narodenie a raný život Panny Márie

Oslava a úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Cirkvi (Trinásta časť)

Komisia biskupov EÚ (COMECE) pokračuje vo svojej propagandistickej jazde: Vydala novú brožúrku o pozitívach EÚ a jej rozširovaní