Biskup Marian Eleganti: Je potrebné zastaviť falošnú jednotu. Nový pápežský dokument nie je správny -

Biskup Marian Eleganti: Je potrebné zastaviť falošnú jednotu. Nový pápežský dokument nie je správny


18. júna 2024
  Krátke správy

Švajčiarsky biskup Marian Eleganti kritizuje nový vatikánsky dokument, ktorý obsahuje predbežné návrhy na zmeny v pápežskom úrade. Podľa hierarchu sa dokument snaží vybudovať jednotu medzi kresťanmi – pričom ignoruje pravdu.

Akceptovanie rímskokatolíckeho pápežského jurisdikčného primátu inými kresťanmi ako kritéria platnosti a legitimity a špecifické (iné, nové) chápanie a pápežského primátu a moci, ktoré sú s tým spojené, je podľa môjho názoru chybou,“ napísal biskup Eleganti.

Švajčiarsky biskup Marian Eleganti
zdroj: youtube.com

Ako podotkol, nemôže sa stať, že pápežstvo bude degradované len preto, aby to, čo najpočetnejšia skupina odlúčených kresťanov považovala za prijateľné. Pápežstvo je predsa o plnení Kristovej vôle. Kritériom by malo byť, či význam pápežstva zodpovedá Jeho vôli a pravde Evanjelia. Katolíci vždy verili, že Duch Svätý pôsobí v Cirkvi a vedie ju. Pápežská neomylnosť bola dogmatizovaná. „Preto odpoveď na otázku, čo tvorí pápežský úrad a ako by sa mal vykonávať…, nemôže byť výsledkom rokovaní, ktoré hľadajú spoločného menovateľa,“ poznamenal.

Cesta musí byť určená pravdou a Božou vôľou, nie dohodou s oddelenými bratmi,“ dodal. Ak sa pripustí, že Duch Svätý viedol Cirkev v dejinách k súčasnému vývoju pápežstva, ukáže sa, že nejde o nejaký historický omyl, ale o vyjadrenie Božej vôle. Katolíci veria, že neexistuje iná Cirkev okrem katolíckej. Ostatní kresťania si to nechcú priznať, a preto sú oddelení, zdôraznil.

Vatikánsky dokument uvádza ako jeden zo svojich návrhov uznanie pápežstva – že má božský aj ľudský pôvod. Táto dualita by vyriešila spor medzi katolíkmi a nekatolíkmi, z ktorých prví doteraz hovorili len o božskej podstate pápežstva a druhí o ľudskej prirodzenosti. Podľa biskupa Elegantiho myšlienka nového vatikánskeho dokumentu je však chybou. Takáto relativizácia pápežstva podľa jeho názoru súvisí s nedostatkom viery, že Cirkev je Božou inštitúciou.

Únia medzi kresťanmi sa musí uskutočniť v pravde, a nie prostredníctvom prijatia princípu čestného primátu pápeža. Podľa hierarchu je vhodné prijať istý pesimizmus ohľadom jednoty kresťanov. „Tak, ako Ježiš pesimisticky (?) alebo možno realisticky hlásal, že vojny budú vždy, tak rozdelenie, žiaľ, medzi kresťanmi zostane realitou v otázkach, ako je úrad Petra a aj v iných otázkach,“ zdôraznil švajčiarsky biskup Eleganti.

BK

Zdroj: pch24.pl, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Zomrel Anton Hykisch – zatiaľ posledný veľký slovenský katolícky spisovateľ

Hnutie Emauzy potvrdilo o zakladateľovi, že Abbé Pierre, idol liberálneho katolicizmu bol sexuálnym násilníkom. Dodajme: aj obhajcom LGBT a heretikom

Poľsko: Šikanovanie Cirkvi liberálmi narastá – Dvom progresívcom vadilo zvonenie z kostola a sudca ho zakázal

Firma John Deere upúšťa od podpory agendy LGBT, rodovej rovnosti a gender. Konzervatívni zákazníci ju začali bojkotovať