Biskup Barron o filme Konkláve: „Utečte od neho tak rýchlo, ako len môžete“
5. novembra 2024
Krátke správy
Film Konkláve, nakrútený na motívy rovnomennej knihy britského spisovateľa Roberta Harrisa, vstúpil aj do slovenských kín.
Aj u nás známy americký biskup Robert Barron vyzval veriacich katolíkov, aby nešli do kina na nový film režiséra Edwarda Bergera s odôvodnením, že film „obsahuje všetky woke nezmysly“.
„Ak si chcete pozrieť film o katolíckej Cirkvi, ktorý mohol pokojne natočiť novinársky tím New York Times, toto je váš film,“ uviedol biskup Barron na sieti X odkazujúc na vlajkovú loď liberálnych médií v Amerike. Biskup sám videl film v kine.
Film nakrútený podľa rovnomenného románu Roberta Harrisa z roku 2016 sa dostal do amerických kín 25. októbra. Zobrazuje ideologické a teologické boje medzi katolíckymi kardinálmi počas voľby nového pápeža. Tradičnejší kardináli sú postavení proti iným, ktorí sú vykreslení ako otvorení zmenám v učení, ktoré sú v rozpore s katolíckou vieroukou.
„Cirkevná hierarchia je tu zobrazená ako podhubie ambícií, korupcie a zúfalej márnomyseľnosti,“ pokračoval biskup Barron. „Konzervatívci sú xenofóbni extrémisti a liberáli zas sebavedomí intrigáni. Nikto nemôže uniknúť tejto nenapraviteľnej situácii.“
Najväčším problémom filmu je však to, že na samom konci je za nového pápeža zvolený kardinál so ženskými chromozómami a intersexuálnou poruchou.
„Jedinou cestou vpred je prijatie pokrokových slov o rozmanitosti, inklúzii, ľahostajnosti voči doktríne a konečným riešením je kardinál, ktorý si vezme pápežské meno Inocent a ktorý je biologickou ženou,“ povedal biskup Barron.
„Keďže film obsahuje všetky woke nezmysly, som si istý, že získa všemožné ocenenia, ale mojou radou je, aby ste od neho utiekli tak rýchlo, ako len môžete.“
Koncom minulého mesiaca vydala Katolícka liga za náboženské a občianske práva varovanie pred knihou, podľa ktorej bol film nakrútený, a rovnako tak ako pred samotným filmom.
„Konkláve je skôr kus antikatolíckej propagandy ako umelecké dielo,“ píše sa v ich vyhlásení. „Film má síce úžasné filmové sekvencie a hviezdne herecké obsadenie, ale tieto veci nezachránia základnú obludnosť projektu, a to snahu vykresliť katolícku Cirkev v čo najnegatívnejšom svetle.“ Katolícka liga za náboženské a občianske práva tiež pripomenula, že Robert Harris, autor románu, nielenže nie je katolíkom, ale ani len neverí v Boha.
Režisér Edward Berger v jednom z rozhovorov odpovedal na kritiku. Podľa neho sa film nesnaží očierňovať katolícku Cirkev, ale pokúša sa zobraziť „filmové postavy ako ľudské bytosti“.
„Ale ako okolo neho vzniká nejaká kontroverzia, tak to vôbec nevnímam ako niečo zlé,“ pokračoval ďalej režisér o svojom diele. „Prijímam to. Páči sa mi to. Stratili sme schopnosť argumentovať navzájom bez toho, aby sme sa hádali. A ak má každý iný názor a iný pocit, je to v poriadku. Ak s vami nesúhlasím, môžem sa od vás niečo naučiť… a zrazu si poviem: „Aha, dobre, nikdy som o tom takto neuvažoval. Ďakujem, že ste ma o tom poučili.“
Konkláve má na ČSFD veľmi vysoké hodnotenie 79 %. Minimálne kniha si voľbou transgender pápeža sama sebe podkopla nohy. Avšak intrigy za múrmi Vatikánu sú zrejme skutočné, i keď kniha/film je fikciou. To isté sa dá povedať aj o kardináloch obhajujúcich názory v príkrom rozpore s Evanjeliom (stačí si spomenúť len na intrigy St. Gallenskej mafie na konkláve 2005 a 2013). Kniha skutočne zobrazovala tuhý súboj konzervatívnych kardinálov proti liberálnym o to, kto bude novým pápežom, ale určite nerobila z konzervatívnych kardinálov „xenofóbov“. Kiná už roky premietajú ďaleko horšie antikatolícke filmy a nikto sa nad tým, žiaľ, nepozastavuje.
MG
Zdroj: National Catholic Register, titulný ilustračný obrázok, zdroj – youtube, Bishop Robert Barron
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!