Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť -

Arcidiecéza v St. Louis zatvorila prosperujúcu tradičnú farnosť


28. novembra 2023
  Krátke správy

Arcidiecéza v St Louis zatvorila kvôli kompenzáciám za sexuálne škandály prosperujúcu tradičnú farnosť, ktorá nemala žiadne dlhy ani škandály. K zatvoreniu došlo aj na základe starých a už neaktuálnych štatistík, ktoré však miestnemu arcibiskupovi „zjavne“ prišli vhod.

Záber z priebehu slávenia tradičnej latinskej sv. omše zdroj: acatholiclife.blogspot.com

V máji tohto roku ohlásil arcibiskup St. Louis Mitchell Rozanski, že 178 svojich farností skonsoliduje na 134. Arcidiecéza tiež plánuje ohodnotiť majetok asi tretiny svojich cirkevných základných škôl, argumentuje „nedostatkom kňazov“ a existujúcimi „dôvodmi na reštrukturalizáciu“. Portál The Federalist upozorňuje, že katolícka populácia v arcidiecéze St. Louis spadla pod pol milióna prvýkrát od 60. rokov. Rovnako tak počet milieniálov (narodených medzi rokmi 1981 a 1996), ktorí sa prezentujú ako neveriaci, stúpol z 27 percent na 40 %. Portál pokračuje:

To je strašná vizitka pre katolícku arcidiecézu, ktorá bola svojho času prezývaná „Rímom Západu“, keďže bola široko uznávaná ako epicentrum katolicizmu na americkom Západe. Teraz „Rím Západu“ – vybudovaný francúzskymi, írskymi, nemeckými a talianskymi emigrantmi – vymiera, štatistiky krstov a svadieb v arcidiecéze spadli na polovicu toho, čo bolo len pred 20 rokmi.

A (riadená?) demolácia pokračuje. Vedenie arcidiecézy rozhodlo, že ruší farnosť sv. Barnabáša, ktorá je prosperujúcou tradicionalistickou farnosťou bez dlhov a škandálov. Farnosť sv. Barnabáša sa stala centrom tradičnej svätej omše vo svojom okolí ešte len v roku 2021, keď farnosť opustil starý kňaz. Vtedajší pomocný biskup Mark Rivituso poslal list, v ktorom uviedol, že farnosť nového kňaza nedostane a fungovať bude len na báze jednej omše týždenne, ktorá však bude – prekvapivo – tradičná. Podľa The Federalist to malo naznačovať, že chce arcidiecéza nechať farnosť takpovediac „vyhniť“.

Stal sa však pravý opak. Namiesto rýchleho úpadku začala farnosť priťahovať veriacich z okolia. V septembri 2022 si miestni veriaci bez pomoci arcidiecézy našli schopného kňaza, ochotného pravidelne slúžiť omšu. Kňazom slúžiacim tradičnú latinskú svätú omšu vo farnosti sv. Barnabáša sa stal benediktínsky mních, otec Linus Dolce. Kňaz bol ochotný slúžiť sv. omšu podľa tradičnej liturgie každý deň a v nedeľu dokonca dvakrát. The Federalist k tomu uvádza:

Tento rok bola priemerná účasť 283 veriacich na oboch z nedeľných omší – čo tvorí 80 percent kapacity kostola. Od 1. októbra 2022 stúpla návštevnosť kostola sv. Barnabáša o 34 percent.“

Avšak ešte v roku 2022 arcibiskup Rozanski vydal dekrét, v ktorom opisoval úpadok návštevnosti kostola o 144 domácností oproti roku 2013. V dekréte tiež opisoval, že farnosť má ročne len 5 krstov a 10 pohrebov za rok. Na základe týchto štatistík sa arcibiskup rozhodol ukončiť doterajšiu činnosť farnosti aj napriek výhradám veriacich, že informácie neodzrkadľujú súčasný stav farnosti po príchode otca Dolceho. Opäť portál:

Komunity tradičných svätých omší nie sú len pod útokom pápeža Františka, ale zameral sa na ne dokonca aj Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Uniknuté dokumenty zo začiatku tohto roka naznačujú, že úrad sledoval veriacich navštevujúcich tradičné sv. omše a označil ich za „rasovo alebo etnicky motivovaných násilných extrémistov.“

Aby nebolo frašky dosť, arcibiskup St. Louis Mitchell Rozanski farnosť úplne nezavrel, ale „pretransformoval“ ju na španielsko-jazyčnú farnosť pre imigrantov z Južnej Ameriky. Nová farnosť „sv. Juana Diega“ má po novom „poskytovať široké spektrum farských služieb španielsky hovoriacim katolíkom“. V tradične frankofónnej oblasti USA pritom žije len veľmi malá menšina Hispáncov a v St. Charles County, kde farnosť stojí, sú ich len 4 percentá, a už donedávna mali celé štyri farnosti, kde sa hovorilo španielsky aj anglicky.

Jason Bolte, bývalý farník od sv. Barnabáša, čaká na odpoveď na protest, ktorý zaslal. Vytvoril organizáciu „Zachráňme Rím Západu“, ktorá pomáha písať odvolania farnostiam, o ktorých bolo rozhodnuté, že majú zaniknúť. Hovorí:

My, veriaci laici, máme na to právo. Je to naša krv, pot a slzy, ktoré padali počas stavieb týchto budov. Je to všetko, čo sme vyliali počas generácií krstov, pohrebov, svadieb a všetkých tých vecí, ktoré prešli týmito dverami a mnohé z nich boli nami finančne podporované.

Podľa The Federalist sa podobná „erózia tradície a komunity“ deje na viacerých tradične katolíckych miestach Ameriky, a preto sa portál pýta, či je toto naozaj „koniec tradicionalistickej éry“.

MG

Zdroj: The Federalist, ilustračný obrázok, zdroj – acatholiclife.blogspot.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

List predsedovi KDH, Milanovi Majerskému

Má floridská diecéza jurisdikciu nad… Mesiacom?

Biskup Mutsaerts vyjadril podporu biskupovi Stricklandovi

Odovzdali sme petíciu za zastavenie škandalózneho predstavenia SND dehonestujúceho Nášho Pána Ježiša Krista